Nowy numer 23/2023 Archiwum

Wyrusz na Ekstremalną Drogę Krzyżową w archidiecezji gdańskiej

Trasy, na których wyznacza się 14 stacji, nie mogą być krótsze niż 40 km - ruszają wielkopostne, ekstremalne nabożeństwa, odmawiane indywidualnie, w skupieniu i w rytmie kroków.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to szkoła. Trudna, bo uczy wyjścia ze strefy komfortu i zmusza do wysiłku, ciszy, refleksji nad swoim życiem. Uczestnicy EDK - niezależnie od wybranej trasy - idą małymi grupkami lub w samotności, w milczeniu, nocą i przy zmieniającej się pogodzie. Zatrzymują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach czy kapliczkach. Potem maszerują dalej, w skupieniu kontemplując usłyszane słowa. W trakcie pokonywania trasy rozważają mękę Pańską, korzystając z przygotowanych przez organizatorów materiałów - w tym roku ich tematem jest nadzieja.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 r. i prowadziła z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest już więcej niż 600 rejonów i 1300 tras, ponad 100 tys. uczestników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Na Pomorze inicjatywa dotarła kilka lat temu i szybko zyskała zwolenników. - W archidiecezji gdańskiej większość tras dochodzi do diecezjalnych sanktuariów czy kalwarii, np. w Wejherowie. Są też ciekawe propozycje, np. EDK Po Piasku, czyli brzegiem morza - najdłuższa z nich jest trasa Matki Bożej Bolesnej z Jastrzębiej Góry na Hel o długości 49 km. Inne trasy tworzą pętle, gdzie punkt startowy jest również końcem - informuje Piotr Ryng, lider rejonu, organizujący EDK Po Piasku.

Trasy w Archidiecezji Gdańskiej

  •  Rejon: Jastrzębia Góra – 31.03. godz. 19

Trasa: Po Piasku – Matki Bożej Bolesnej – 49 km

  • Rejon: Gdynia-Redłowo – 31.03. godz. 20

Trasy: św. Józefa – 34 km i św. Andrzeja Boboli – 41 km

  • Rejon: Gdańsk-Matemblewo – 31.03. godz. 19

Trasy: św. Józefa – 51 km i św. Szarbela – 44 km

  • Rejon: Kąpino – 31.03. godz. 19

Trasa: bł. s. Alicji Kotowskiej – 41 km

  • Rejon: Leźno – 24.03. godz. 19.30

Trasa: Norbertańska – 42 km

Szczegółowe informacje i bezpłatne zapisy na EDK TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast