Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Góralska palma z Gdańska znowu urosła

Góralska palma z Gdańska znowu urosła przejdź do galerii

Jak górale w Gdańsku palmę postawili  
Palma gdańskich górali co roku się wydłuża - w 2023 r. liczy równe 20 metrów. Piotr Piotrowski /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
  • Jak górale w Gdańsku palmę postawili
⏩ ⏭

Podhalańska palma, która stanęła w sobotę 1 kwietnia przy kościele pw. bł. Doroty z Mątew, wydłużyła się o 80 centymetrów w porównaniu ze swą zeszłoroczną siostrą. Związani z parafią członkowie gdańskiego oddziału Związku Podhalan w Polsce już zapowiadają, że za rok centymetrów przybędzie.

Piotr Piotrowski

|

1 kwietnia 2023 GOSC.PL

dodane 1 kwietnia 2023
FB Twitter
drukuj wyślij

Dorocznej tradycji na gdańskim Jasieniu stało się zadość. Jak zawsze, dzień przed Niedzielą Palmową przy figurze Matki Bożej Zielnej na terenie parafii staje ogromna palma. Ozdobę przygotowują najpierw góralskie rodziny z parafii, które dzielą konstrukcję na poszczególne segmenty i je przyozdabiają.

- W sobotę rano spotkaliśmy się w gazdówce i nastąpiło spajanie segmentów. Połączone i wzmocnione ruszyły w drogę już w całości. Po godz. 14.30 palma trafia na miejsce posadowienia. I rozpoczęła się walka z silnym wiatrem, który wcale nie chciał nam pomagać - mówi Mirosław Adamczyk, prezes gdańskiego oddziału Związku Podhalan w Polsce.

Ostatecznie przy drugiej próbie i dzięki pomocy duchowej i fizycznej licznych księży z parafii i ks. Dariusza Bobka, kapelana gdańskich górali, kapryśna palma zajęła przeznaczone dla niej miejsce. Po zakończeniu męskiej części instalacji, inicjatywę przejęły góralki, które przyozdobiły przyziemie konstrukcji - u stóp palmy pojawiły się kolorowe ozdoby.

Podhalański zwyczaj kultywuje góralska diaspora zamieszkująca gdańską parafię od lat 40. XX w. Potomkowie górali dbają o zachowanie tradycji znanej z rodzinnych miejscowości dziadków i pradziadków - jedną z nich jest ustawianie palmy przy kościele parafialnym na czas Wielkanocy.

Ozdobę, która dominuje nad dachami gdańskiego Jasienia, można będzie oglądać do wigilii Bożego Ciała czyli do 7 czerwca br.

« ‹ 1 › »
Jak górale w Gdańsku palmę postawili

Foto Gość DODANE 01.04.2023

Jak górale w Gdańsku palmę postawili

​Silny wiatr i lodowaty deszcz nie powstrzymały dzielnych górali z Gdańska. Jak co roku postawili przy swojej parafii na gdańskim Jasieniu ogromną palmę wielkanocną. W tym roku mierzy równe 20 metrów.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • GDAŃSK
  • GÓRALE
  • PALMA WIELKANOCNA
  • PARAFIA BŁ. DOROTY Z MĄTEW
  • ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE

Polecane w subskrypcji

  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X