Pamięć o korzeniach

Już lada dzień, 14 kwietnia, po raz piąty będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski, jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kalendarzu. Zostało docenione dopiero po 1053 latach od wydarzenia stanowiącego fundament cywilizacji chrześcijańskiej.

Na podstawie badań historycznych data ta jest uznana jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu w 966 roku. Dzień ten aż do 2019 r. nie miał odzwierciedlenia w kalendarzu. W lutym 2017 r. Jan Klawiter, poseł RP VIII kadencji z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej, rozpoczął starania o ustanowienie święta państwowego. - Projekt skonsultowałem z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, który wspierał działania od samego początku. Samo procedowanie ustawy trwało prawie dwa lata. Jednym z powodów tak długiego oczekiwania był brak przekonania niektórych posłów do podejmowania projektów ustaw mających istotny związek z wartościami religijnymi. Nie da się jednak oddzielić życia społecznego od religii - podkreśla J. Klawiter.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu ustawy przyjętej przez Sejm 22 lutego 2019 r., święto ma na celu "upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości". - Nie ma wątpliwości, że chrzest Mieszka I dał początek naszej państwowości. Jest to również źródło naszej wiary. Wartości chrześcijańskie, które przyjęliśmy 1000 lat temu, spowodowały, że nie zginęliśmy wśród narodów Europy i intensywnie się rozwijamy, przez całe nasze dzieje zwracając się ku Chrystusowi - dodaje poseł.

Przyjęcie ustawy było zaledwie początkiem drogi. Fundacja "Słowo", kierowana przez J. Klawitera, zajmuje się uobecnianiem święta w powszechnej świadomości. - Chrzest Polski był do tej pory traktowany marginalnie. Obchodziliśmy tylko wielkie rocznice - 1000. i 1050. Każdy z nas powinien znać swoje korzenie. Mimo że święto nie jest dniem wolnym od pracy, powinniśmy wywiesić flagę państwową, do czego zachęcamy wspólnie z Akcją Katolicką. Zaapelowaliśmy także do wydawców kalendarzy, którzy jeszcze nie umieścili tego święta państwowego w swoich wydawnictwach. Stworzyliśmy również stronę internetową: swietochrztu.pl, na której opublikowaliśmy scenariusze uroczystych akademii i lekcji tematycznych, które szkoły mogą zorganizować 14 kwietnia. Gorąco do tego zachęcamy - zaznacza.

Głównym działaniem rumskiej fundacji, ukierunkowanym na promocję Święta Chrztu Polski, jest konkurs na prezentację multimedialną. Do tej pory wzięło w nim udział prawie 2000 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. - Wspieramy postawy patriotyczne młodego pokolenia i edukujemy. Dzieci poprzez poznawanie historii i uświadamianie sobie, kim był Mieszko I, gruntują swoją tożsamość. Szukają także korzeni. Myślę, że zgłębianie istoty chrztu Polski to pierwszy etap poznawania naszej historii i czucia tożsamości, że jestem Polakiem i kocham moją ojczyznę - mówi Anna Bronowicka, nauczycielka i przewodnicząca jury.

Wszystkie prace nagrodzone w trzech edycjach konkursu na prezentację multimedialną "Chrzest Polski" można obejrzeć na www.swietochrztu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..