powrót
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych  
Wspólne zdjęcie uczestników zawodów z bp. Wiesławem Szlachetką. Wioleta Żurawska /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
  • Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych
⏩ ⏭

Wędrówka uczniów do Emaus jak droga piłeczki pingpongowej przejdź do galerii

W środowy poranek 12 kwietnia przy ołtarzu archikatedry oliwskiej zgromadzili się duchowni diecezjalni i zakonni z całej Polski, by zainaugurować XXXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie Stołowym.

Wioleta Żurawska

|

GOSC.PL

dodane 12.04.2023 14:25

Zebranych na Eucharystii przywitał ks. Paweł Jakimcio, organizator tegorocznych mistrzostw, dotychczasowy wicemistrz Polski. - Zebraliśmy się tu, by dzielić się swoją pasją. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Księży zorganizował, ponad 30 lat temu w Puławach, ks. Stanisław Kryszczuk z archidiecezji lubelskiej. Dzieło to rozpoczęło się od natchnienia Ducha Świętego i zostało poparte listem Episkopatu Polski na temat zagrożeń dotyczących zdrowia, w którym podkreślono, że sport pomaga utrzymać dobrą kondycję i przezwyciężać słabości - mówił kapłan.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. - Gdy Chrystus został ukrzyżowany i złożony w grobie, nagle zgasła nadzieja apostołów. To poczucie zawodu i rozczarowania bardzo wyraźnie uwidacznia się trzeciego dnia po śmierci Jezusa - w słowach dwóch uczniów uciekających z Jerozolimy do Emaus: "A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela". Uczniowie byli przerażeni tym, co powiedziały im kobiety, które rankiem były u grobu i nie znalazły w nim ciała Jezusa - zaznaczył.

- Droga uczniów z Jerozolimy do Emaus i ich powrót przypomina drogę piłeczki pingpongowej na stole tenisowym. W ich życiu ta droga znaczyła więcej. Bowiem droga "tam" okazała się drogą do spotkania z Jezusem, a droga "z powrotem" stała się drogą do życia w obfitości i do świadectwa o tym życiu, które jest darem paschalnego dzieła. Zmartwychwstanie Jezusa zmieniło w ich życiu wszystko. Zyskali głęboki sens życia i stali się świadkami zmartwychwstania. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, krzyż nadal byłby przekleństwem, grób - przeznaczeniem życia, Ewangelia - jeszcze jednym rozdziałem historii, a "wiara byłaby daremna" - tłumaczył kaznodzieja.

Biskup pomocniczy zaakcentował, że Chrystus zmartwychwstał pierwszy spośród tych, co pomarli. - My czekamy na swoją kolej. Aby czekanie na zmartwychwstanie nie było bezczynne i pozbawione radości, wykonujemy starannie wszystkie powierzone nam zadania, modlimy się i gramy również w tenisa, a dzisiaj bierzemy udział w ogólnopolskich mistrzostwach. Zdrowie i fizyczna sprawność ułatwiają również rozwój duchowy, a sport może przyczyniać się do budowania międzyludzkich relacji, może być też piękną formą duszpasterskiej troski i rozsławiania ojczyzny w świecie, dając poczucie narodowej dumy - dodał.

Hierarcha podkreślił, że aby osiągnąć zwycięstwo, potrzebne są praca nad sobą, ćwiczenia, dyscyplina, cierpliwość, postulat szlachetnej walki i wzajemna życzliwość zawodników. - Droga chrześcijanina jest naśladowaniem Jezusa. Aby Go naśladować, potrzebne są ćwiczenia duchowe. Potrzebna jest wewnętrzna dyscyplina. Potrzebna jest też walka - nie jednych przeciw drugim, ale walka ze słabościami, z pokusami. Potrzebne są też wzajemna życzliwość i niesienie pomocy słabszym. Jeśli tę drogę pokonam, odniosę zwycięstwo. Będzie to ostateczne zwycięstwo. A nagrodą za zwycięstwo jest niebo - życie w obfitości, życie wiecznie nowe - wyjaśnił.

- Drodzy pasjonaci i miłośnicy sportu, z całego serca życzę, abyście troszcząc się o sprawność fizyczną, o wyniki sportowe, tak samo troszczyli się o duchowy wzrost. Bądźcie promotorami sportowych zainteresowań, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Niech te mistrzostwa jeszcze bardziej pomnożą paschalną radość - zakończył bp Szlachetka.

Sportowe zmagania duchownych odbywają się pod honorowym patronatem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".

1 / 1
Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych

Foto Gość DODANE 12.04.2023

Msza św. rozpoczynająca sportowe zmagania duchownych

​W środę 12 kwietnia uczestnicy XXXI Międzynarodowych Mistrzostw Polski Księży w Tenisie Stołowym zainaugurowali zawody wspólną Eucharystią.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIKATEDRA OLIWSKA
  • BP WIESŁAW SZLACHETKA
  • GDAŃSK
  • MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W TENISIE STOŁOWYM

Polecane w subskrypcji

  • Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
    • Świat
    • Jacek Dziedzina
    Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
  • Tętni w nas życie. Dlaczego warto zostać krwiodawcą?
    • Zdrowie
    • Agnieszka Huf
    Tętni w nas życie. Dlaczego warto zostać krwiodawcą?
  • Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
  • Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
  • Jak niszczono księdza Stryczka
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Jak niszczono księdza Stryczka
  • Skąd się wziął fenomen wysokiej frekwencji młodych w ostatnich wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Skąd się wziął fenomen wysokiej frekwencji młodych w ostatnich wyborach?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie