W czwartek 20 kwietnia w Gdańsku-Oliwie odbył się archidiecezjalny finał 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
Eucharystią pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki rozpoczęły się biblijne zmagania uczniów szkół średnich, którzy w tym roku poznawali Księgę Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków. - W dzisiejszej Ewangelii słyszymy świadectwo Jana Chrzciciela o Jezusie, Mesjaszu i Zbawicielu świata. Jego świadectwo przypomina trochę to, co Jezus mówił do Nikodema, faryzeusza, dostojnika żydowskiego, który przyszedł do Niego pod osłoną nocy, aby poznać drogę zbawienia. Jan Chrzciciel był poprzednikiem Mesjasza, który przybył, aby zbawić świat od grzechów i obdarować nas życiem samego Boga. Dzieło Jezusa wpisane jest w Jego imię, które po hebrajsku brzmi Jehosza. Jan Chrzciciel, który w dzisiejszej Ewangelii daje o Nim świadectwo, przygotowywał dla Niego drogę. Był dla Niego głosem, a tym samym głosem dla Bożego słowa - podkreślił hierarcha.
Bp Szlachetka tłumaczył, że Jezus jest słowem Boga, które stało się ciałem i zamieszkało między nami. - Słowo Boga ma swoją historię. Tę historię w wielkim skrócie przedstawia słynna Pieśń ku czci Bożego słowa, czyli Jezusa. Z tej pięknej i głębokiej pieśni dowiadujemy się, że słowo Boże od początku jest u Boga i jest Bogiem - drugą osobą Boską. Dowiadujemy się również, że słowo to ma potężną moc, skoro wszystko się przez nie stało. Mocą tego słowa powstał świat i człowiek. Stąd dzieła stworzenia są jak otwarta księga, w której nawet analfabeta może poznawać słowo Boga, Jego potęgę i mądrość - zaakcentował.
Bóg wypowiada swoje słowo nie tylko przez dzieła stworzenia. - Mówił też przez usta proroków, którzy z natury swego powołania są sługami Bożego słowa. Autor Listu do Hebrajczyków zaznacza, że "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków". To właśnie w nauczaniu proroków słowo to nabierało kształtu ludzkiej mowy, stawało się lepiej zrozumiałe dla jego słuchaczy, rozpraszało mroki życia wniesione przez grzech, ujawniało Boże plany zbawienia. To słowo Boga, przekładane w ustach proroków na słowa ludzkie, zostało z czasem zapisane w księgach Pisma Świętego, aby było dostępne dla przyszłych pokoleń, czyli dla nas - dodał kaznodzieja.
Biskup pomocniczy zaznaczył, że gdy otwieramy Biblię i czytamy zawarte w niej święte teksty, spotykamy się z żywym słowem Boga, zapisanym za pomocą słowa ludzkiego. - Podczas lektury Pisma Świętego spotykamy się ze słowem, w którym odsłania się obraz Boga, którego możemy poznawać. W tym słowie jest światło życia. Znajdujemy w nim odpowiedź na najważniejsze pytania: Skąd jestem, po co jestem i dokąd zmierzam? W żadnym innym słowie nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania - powiedział.
Jezus chce, abyśmy - tak jak Jan Chrzciciel - stawali się Jego świadkami. - Aby być świadkami Jezusa, trzeba Go poznawać. Poznajemy Go, gdy czytamy Pismo Święte. Pismo Święte jest najpełniejszą wypowiedzią Boga. Droga młodzieży, uczestnicy konkursu biblijnego, ogromnie cieszę się, że podjęliście trud poznania słowa Bożego, którym jest Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel świata i człowieka. Dziękuję Bogu, że przez was wielu usłyszy słowo Boże, pozna Jezusa Chrystusa i odnajdzie sens swego życia. Niech Duch Święty oświeca was i prowadzi - zakończył bp Szlachetka.
Po Mszy św. przyszedł czas na biblijne zmagania. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 201 uczniów z 20 szkół znajdujących się na terenie archidiecezji gdańskiej. O podium w etapie diecezjalnym walczyły 24 osoby. - W 41 diecezjach w całej Polsce test pisze dziś ponad 5,5 tysiąca uczniów. Tegorocznym zakresem merytorycznym jest Księga Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków. Są to wymagające księgi. Bardzo serdecznie dziękujemy katechetom za przygotowanie młodzieży - mówiła Beata Zembrzycka, koordynatorka diecezjalna.
W ramach przygotowań uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach. - Na każdym etapie zmagań wspieraliśmy uczestników merytorycznie. Konkurs Wiedzy Biblijnej jest dla nas wyjątkowy, bo dotyczy tego, co najważniejsze - słowa Bożego. Zachęcamy uczniów, by sięgnęli do ksiąg Pisma Świętego i znaleźli w nim życiowy drogowskaz oraz odpowiedzi na nurtujące pytania. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej, 28. edycji konkursu, która rusza już we wrześniu - zachęca B. Zembrzycka.
Diecezjalne zmagania składały się z dwóch części. Na początek uczniowie rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Następnie wytypowano 7 najlepszych i to oni walczyli o podium.
Pierwsze miejsce zajęła Anna Masternak, drugie wywalczył Łukasz Sienkiewicz, oboje z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Na trzeciej pozycji uplasowała się Maria Kopicka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi. Cała trójka będzie reprezentować naszą archidiecezję na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie.
Finaliści będą walczyć m.in. o pielgrzymkę do Ziemi Świętej oraz indeksy, które ułatwiają dostanie się na najlepsze uczelnie w Polsce.