W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II w Gdyni abiturienci zaczęli o godz. 9 pisemny egzamin z języka polskiego. W czwartek 4 maja w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy dojrzałości.
Pierwszy maturalny dzień rozpoczęła Msza św. w sąsiadującym ze szkołą kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Kilkanaście minut przed godz. 9 wszyscy zdający byli gotowi do wejścia na sale egzaminacyjne. Dla zdających maturę 65 uczniów z dwóch najstarszych klas przygotowano trzy pomieszczenia, w tym największą salę gimnastyczną, w której do pisania zasiadło ponad 30 osób. - Nie jestem specjalnie zestresowana, ale wiadomo, że emocje są. Odetchnę dopiero, gdy zobaczę przed sobą zadania - mówiła jedna z maturzystek. Po wniesieniu arkuszy egzaminacyjnych przez dyrektora liceum Leszka Ciesielskiego rozpoczął się trwający 4 godziny egzamin.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty i trzy części. W pierwszym zeszycie są dwa testy - "Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.
Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących to pierwszy rocznik, który uczył się w ośmioletniej szkole podstawowej i w czteroletnim liceum, zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, i będzie zdawać egzamin w nowej formule.
Maturzysta musi przystąpić do 3 obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Musi też napisać obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II od lat znajduje się w czołówce najlepszych liceów w Gdyni. W tym roku w rankingu "Perspektyw" zajęło 5. miejsce w mieście, 17. w województwie pomorskim, 214. w rankingu maturalnym i 201. miejscu w Polsce.