W sobotę 13 maja w rumskim sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych odbył się finał XXII Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej i Fundację "Słowo".
Ponad 250 uczniów pomorskich szkół zgromadziło się w sobotnie przedpołudnie, by zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi Ewangelii wg św. Mateusza. Arkusze konkursowe rozwiązywali najlepsi, którzy zakwalifikowali się do rumskiego finału spośród kilkunastu tysięcy uczestników, biorących udział w etapie wstępnym, szkolnym i rejonowym Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda.
Po rozwiązaniu testu, uczniowie wraz z katechetami i rodzicami cierpliwie oczekiwali na galę wręczenia nagród, w której uczestniczył bp Wiesław Szlachetka, przedstawiciele kuratorium, samorządowcy i darczyńcy wspierający dzieło.
W uroczystość zakończenia konkursu wprowadziła Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, współorganizator wydarzenia. - Już po raz 22. uczestniczyliśmy w konkursie, który od początku odbywa się w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na przestrzeni lat udało nam się tę inicjatywę szeroko rozpowszechnić i rozszerzyć również na diecezje: pelplińską, koszalińsko-kołobrzeską, elbląską i warmińsko-mazurską - mówiła.
Finałowi konkursu szczególnie przyświecał św. Jan Paweł II. - Papież Polak umiłował Pismo Święte i całe życie poświęcił służbie Kościołowi i narodowi, według prawd wiary. Jako Akcja Katolicka pielęgnujemy kult św. Jana Pawła II i nie pozwolimy na szarganie jego dobrego imienia. Chcemy przypominać - szczególnie młodym pokoleniom - jego osobę, jego nauczanie i jego życie. Zachęcał on do poznawania, umiłowania i wsłuchiwania się w słowo Boże. Taka postawa, jak powiedział, daje przekonanie, że wiara jest żywą pamięcią człowieka wierzącego. Każdy chrześcijanin winien karmić swoją wiarę słowem Bożym i zgłębiać je z miłością, otwierając się wspaniałomyślnie na działanie Ducha św. - podkreśliła Joanna Olbert.
Swoją radość z fascynacji młodzieży Pismem Świętym wyraził bp Wiesław Szlachetka. - Ogromnie cieszę się, że tylu uczniów wzięło udział w konkursie, którego przedmiotem była Ewangelia wg. św. Mateusza. Ta Ewangelia wprowadza nas w życie Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Przywołuje także Stary Testament, który jest zapowiedzią tych wydarzeń zbawczych, które wykonał dla nas Boży Syn - Jezus Chrystus, budujący na ziemi Boże Królestwo, które ukaże się w dniu Jego paruzji - zaznaczył.
- Gratuluję wszystkim zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom. To bardzo budujące, że jest tylu młodych ludzi, którzy chcą poznawać Boże słowo, to słowo, przez które wszystko się stało i to słowo, które zamieszkało między nami, gdy nadeszła pełnia czasu. To słowo przychodzi do nas, aby rozświetlać nasze serca i nasze drogi. Życzę dalszego zgłębiania i dalszej fascynacji słowem Bożym, bo im bardziej je poznajemy, tym bardziej ono nas pociąga i wychodzi naprzeciw najgłębszym pragnieniom, które odzywają się w sercu każdego człowieka - powiedział bp Wiesław Szlachetka.
Poniżej przedstawiamy listę laureatów.
Klasy IV-VI
I miejsce - Maja Klasa, Maria Szufnarowska
II miejsce - Alicja Puchała, Magdalena Torończak
Wyróżnienie - Aniela Jońca, Kamil Mroch, Krzysztof Zieliński, Jan Winiarczyk, Kaja Kos, Maria Zucholl, Wiktoria Gontarek, Bogna Ręcławowicz, Zofia Sikorska
Klasy VII-VIII
I miejsce - Maria Chyla
II miejsce - Klara Ciepielewska
III miejsce - Magdalena Mąka
Wyróżnienie - Daria Turzyńska, Julia Templin, Joanna Anioł, Agnieszka Chudzik, Aleksandra Godlewska
Szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - Marcin Hilla
II miejsce - Mateusz Dziadowicz
III miejsce - Stanisław Dettlaff
Wyróżnienie - Paweł Cichy, Aleksandra Szczepańska, Krystian Pszczóliński, Lena Piotrowska, Stanisław Wojtkiewicz, Anna Pryczkowska
Konkurs Biblijny im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda jest dla dzieci i młodzieży inspiracją do pogłębiania wartości chrześcijańskich zaczerpniętych z Pisma Świętego. Inicjatywie towarzyszy również św. Jan Bosko, patron Rumi i ks. Stanisław Ormiński, o którego pamięć szczególnie dbają mieszkańcy. - Patron szkoły zobowiązuje nas do wychowywania w wierze i wszechstronnego rozwoju. Uczniowie rokrocznie biorą udział w konkursie biblijnym, poprzez studiowanie Ewangelii poznając życie Pana Jezusa. Uczą się podążać Jego drogą w dorosłość, a także w życie wieczne. Sukcesy, które odnoszą uczniowie są motywacją dla innych i przykładem w codziennym zachowaniu w naszej społeczności szkolnej - podkreśla Marzena Górska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, opiekunka jednej z finalistek.
Wydarzenie, organizowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej i Fundację Słowo, patronatem honorowym objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Patronem medialnym był "Gość Niedzielny".