Nowy numer 42/2018 Archiwum

Historia archidiecezji gdańskiej

Diecezja gdańska została erygowana na terenie administracji apostolskiej Wolnego Miasta Gdańska 30 grudnia 1925 roku. Od 25 marca 1992 roku jest archidiecezją i siedzibą metropolii gdańskiej. Należą do niej diecezje pelplińska i toruńska.

  • 26.08.1982 - diecezjalne uroczystości zawierzenia Kościoła i Ojczyzny Matce Bożej w 600-lecie obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze,

  • 31 grudnia 1984 - po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka biskupem gdańskim został mianowany bp Tadeusz Gocłowski
  • 22.10.1986 - ustanowienie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku konkatedralną,

  • 10-11.06.1987 - wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Gdańsku; koronacja obrazu Matki Boskiej Trąbkowskiej podczas Mszy papieskiej dla ludzi pracy na Zaspie,
  • 1987-1988 - Drugie nawiedzenie diecezji gdańskiej przez Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej,

  • 1989 - Konferencja Episkopatu Polski w Gdańsku Oliwie w 50 rocznicę wybuchu II wojny światowej,
  • 1991 - nadanie kościołowi św. Brygidy tytułu bazyliki mniejszej z okazji 600-lecia kanonizacji św. Brygidy,

  • 25.03.1992 - ustanowienie metropolii gdańskiej i podniesienie diecezji gdańskiej do rangi archidiecezji.
  • 5.06.1999 - papież Jan Paweł II w Archidiecezji Gdańskiej. Msza święta na hipodromie w Sopocie

  • 2001-2006 - Peregrynacja Obrazu Chrystusa Miłosiernego
  • 2007 - obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Gdańskiego Seminarium Duchownego

  • 17.04.2008 - papież Benedykt XVI mianuje nowym metropolitą gdańskim abpa Sławoja Leszka Głódzia
« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy