Wierni z parafii w Pszczółkach czczą Boga, wspomagają potrzebujących i aktywnie uczestniczą w życiu wspólnoty, która istnieje od ponad 90 lat.
Pszczółki to niewielka miejscowość w południowej części powiatu gdańskiego, znajdująca się ok. 23 km od Gdańska i ok. 10 km od Tczewa. Pierwsze wzmianki o Pszczółkach (jako o Psolcicz) pochodzą z 1307 roku. Od początku losy wsi wiązały się z klasztorem cystersów w Oliwie, któremu dostarczano miód z miejscowych pasiek. W latach 1773–1918 Pszczółki podlegały administracji zaboru pruskiego, w 1919 r. znalazły się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, a 1 września 1939 r. wraz z nim zostały włączone do III Rzeszy. Wiosną 1945 r. ponownie znalazły się w granicach Polski.
Historia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczyna się od momentu erygowania wspólnoty 1 kwietnia 1929 roku. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Cymanowski. Staraniem kapłana oraz nakładem pracy parafian w latach 1929–1935 wzniesiono kościół, który – jeszcze nieukończony – został poświęcony 11 lutego 1932 roku. Opatrzność czuwała nad wiernymi i domem Bożym. Świątynia została bowiem uchroniona od zniszczeń w czasach II wojny światowej i przez następne dziesięciolecia służyła wiernym. Tak dotrwała do konsekracji, której 12 września 1982 r. dokonał biskup gdański Lech Kaczmarek.
Kościół jest murowany, z czerwonej cegły, nakryty dwuspadowym dachem, z wieżą od frontu, co stanowi przykład tradycyjnej architektury sakralnej. Jednonawowe wnętrze z wydzielonym prezbiterium i chórem nad wejściem przykrywa strop. Na ścianie ołtarzowej znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa zasiadającego przy stole z uczniami idącymi do Emaus, zainstalowana za czasów, gdy proboszczem był ks. Janusz Piasecki. W ostatnich latach wnętrze kościoła znacznie się zmieniło. – W ciągu 18 lat mojego posługiwania udało się zamontować ogrzewanie promiennikami gazowymi, wymienić posadzkę, ławki, wszystkie witraże – mówi ks. Józef Urban, obecny proboszcz. Najnowszym wyposażeniem świątyni jest obraz bł. Stefana Wyszyńskiego. – Stanowi upamiętnienie wizyt Prymasa Tysiąclecia w naszej parafii, które miały miejsce w 1958 i 1978 r. – dodaje kapłan.
Wierni aktywnie uczestniczą w życiu wspólnoty parafialnej. – Pięknie działają nasze grupy duszpasterskie: Marana tha, Rycerstwo Niepokalanej, mamy 10 róż Żywego Różańca, najmłodsi formują się w Oazie Dzieci Bożych, jest krąg Domowego Kościoła. O oprawę Mszy św. dbają schola dziewczęca Niebo nad Nami, zespół muzyczny Drzewo Jozuego oraz Liturgiczna Służba Ołtarza – wylicza ks. Urban. Bardzo prężna jest grupa charytatywna, którą prowadzi Wiesława Danielczyk. – Obstawiają wszelkie akcje, organizują zbiórki pomocowe, festyn z okazji odpustu. Jako parafia wspieramy też misje. Z naszej wspólnoty pochodzi o. Tadeusz Brzozowski, posługujący w Afryce. Kiedy do nas przyjeżdża, zawsze organizujemy pomoc materialną. Jako proboszcz jestem dumny ze swoich parafian, którzy chętnie angażują się w dzieła charytatywne. Mam z nich ogromną pociechę, bo cokolwiek by się działo w parafii, zawsze pomagają – podkreśla.
Wśród ludzi trwa pamięć o kapłanach, którzy pracowali tu wcześniej. – Duże piętno wywarli moi poprzednicy: ks. Cymanowski, ks. Franciszek Wrzeszczewicz, ks. Piasecki, ks. Wiesław Rośniak. Wierni polecają ich w swoich modlitwach, szczególnie w wypominkach – mówi ks. Urban. – Z parafii jest kilka powołań – większość zakonnych, do: franciszkanów, marianów, zmartwychwstańców, chrystusowców, paulinów. Na przestrzeni lat jest tylko jeden ksiądz diecezjalny – ks. Marcin Dera. Chciałoby się więcej, bo każde powołanie to wielka radość dla wspólnoty – marzy proboszcz.
Zauważa również przyszłe wyzwania. – Bardzo szybko rozbudowuje się Skowarcz, miejscowość należąca do naszej parafii. Przewiduję, że za 10–15 lat będzie tam mieszkać 5–10 tysięcy osób, więc wcześniej czy później powinien tam być kościół. O tym mówili sami ludzie, gdy chodziłem po kolędzie. Jak potoczy się ta sprawa, nie wiadomo. Zostawiam ją w rękach Boga – zaznacza ks. Urban.
Zapraszamy
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kościelna 2, 83-032 Pszczółki; www.nspj-pszczolki.strony-parafialne.pl Porządek Mszy św.: niedz.: 7.00, 8.45, 10.00, 11.30, 13.00, 17.30, 20.00; pon.–sob.: 7.00, 18.00. Odpust: uroczystość NSPJ.