Podopieczni pruszczańskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przystąpili w czwartek 22 czerwca do sakramentów Eucharystii i bierzmowania. Udzielił ich bp Piotr Przyborek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Uroczystość, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, zgromadziła licznie rodziny wychowanków placówki prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Pruszczu Gdańskim oraz wychowawców i dyrekcję.
Młodych ludzi przez kilka miesięcy przygotował do przyjęcia sakramentów ks. kan. Przemysław Kalicki, katecheta z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Bp Piotr Przyborek dynamicznie wygłosił homilię - była bajkową opowieścią, w którą kaznodzieja zaangażował kandydatów. Historia opowiadała o królu i jego dwóch synach, Pawle i Gracjanie, z których jeden miał odziedziczyć królestwo. - Postawił im jeden warunek: królem zostanie ten z synów, który będzie lepiej znał królestwo i mnie po nim oprowadzi. Bracia ruszyli w drogę. Paweł był skrupulatny, zostawiał różne znaki przed kolejnymi miejscowościami. Gracjan szedł za nim, ale w każdej miejscowości w jakiś sposób pomagał napotkanym mieszkańcom - mówił bp Piotr.
Kaznodzieja kontynuował historię: bracia odwiedzili wiele miejscowości królestwa. Gdy wraz z ojcem ruszyli w decydującą o dziedzictwie wędrówkę, Paweł nie mógł odnaleźć swoich znaków. - Drzewo, na którym był znak Pawła, spaliło się w czasie burzy. Natomiast Gracjana witali mieszkańcy, którym wcześniej pomógł. Jak myślicie, który z nich został królem? Oczywiście, że młodszy. Król powiedział, że prawdziwe ślady zostawia się w ludzkich sercach. Wszystkie inne, które zostawiamy w różnych miejscach, prędzej czy później mogą zniknąć. Dziś, kiedy modlimy się do Ducha Świętego, gdy przyjmujecie bierzmowanie, Komunię Świętą to po to, by wasze serce było wrażliwe. By ślady miłości, Pana Boga zostawiać w sercu drugiego człowieka - zakończył kaznodzieja.
Do sakramentów przystąpiło kilkunastu młodych podopiecznych. Na zakończenie uroczystości, która była też Mszą św. kończącą rok szkolny w pruszczańskiej placówce, uczestnicy zrobili sobie pamiątkową fotografię z bp. Piotrem oraz kapłanami.
OREW w Pruszczu Gdańskim to niepubliczna, specjalistyczna placówka edukacyjna, w której od 2002 r. obowiązek szkolny realizują dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (od 3. do 25. roku życia) i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i umiarkowanym ze sprzężeniami (od 3. do 24. roku życia). Nauka w placówce jest nieodpłatna.