Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jarmarczne gadanie - zaproszenie

W pulsującym rytmie miejskiego gwaru bazylika Mariacka ponownie staje się oazą refleksji podczas Jarmarku św. Dominika. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w spotkaniach pełnych filozoficznych i duchowych przemyśleń.

W odwołaniu do bogatej, wielowiekowej tradycji spotkań myślicieli podczas gdańskiego Jarmarku Dominikańskiego odbędzie się druga edycja "Jarmarcznego gadania, czyli rozmów o życiu". Niegdyś tętniący życiem targ, na którym handlowcy mieszali się z kaznodziejami i filozofami, znów stanie się miejscem, gdzie różnorodne prądy i stanowiska światopoglądowe znajdą swoją przestrzeń.

- Gdańsk jest miejscem, w którym od wieków spotykają się różne kultury. Gród nad Motławą przez stulecia był kształtowany przez różne języki, światopoglądy i spojrzenia na rzeczywistość. W tyglu różnorodności formowały się specyfika i wyjątkowość naszego miasta, czego wyrazem jest również organizowany corocznie Jarmark św. Dominika - mówi ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku. - W zeszłym roku po raz pierwszy wyszliśmy z propozycją zorganizowania w sali multimedialnej spotkań, wykładów o charakterze filozoficzno-teologicznym, które okazały się strzałem w dziesiątkę. W tym roku zapraszam także na wieczorne spotkania z prelegentami, którzy na co dzień w swojej pracy czerpią z głębi Ewangelii i nie boją się stawać w obliczu trudnych pytań - zachęca ks. Bradtke.

"Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu" to cykl czterech spotkań, które skierowane są do wszystkich pragnących zgłębić myśli filozoficzno-religijne. Wykłady odbywać się będą w sali multimedialnej przy bazylice Mariackiej w soboty 22 i 29 lipca oraz 5 i 12 sierpnia o godz. 18.

Pierwsze spotkanie poprowadzi ks. dr Adam Jeszka, filozof i teolog. Przedstawi wykład pt. "Niebanalne kobiety »w drodze«: Egeria i Simone Weil". Podczas referatu kapłan podejmie refleksję, jak te niezwykłe kobiety mogą inspirować w dążeniu do głębi duchowej.

Podczas kolejnego spotkania zgromadzeni będą mieli okazję wysłuchać konferencji s. Barbary Radzimińskiej, która podejmie temat "Obecna w Kościele - kobiety w kontekście synodalności". Prelegentka przedstawi historię i znaczenie udziału kobiet w życiu Kościoła, ukazując ich wkład na przestrzeni wieków.

Na 5 sierpnia zaplanowano inspirujące spotkanie z Ewą Liegman, działaczką społeczną, prezeską hospicjum dla dzieci. Jej wykład, zatytułowany "Jak przebudzić się do pełni życia?", będzie poszukiwaniem odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące sensu i wartości życia.

Ostatnie spotkanie poprowadzi Kinga Grom, terapeutka, coach chrześcijański i mówczyni motywacyjna. Podczas referatu pt. "Jak czuć się dobrze ze sobą?" zaprezentuje narzędzia i metody, które pomogą w budowaniu pozytywnego obrazu siebie, w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi.

Patronami naukowymi wydarzenia są Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Celem "Jarmarcznego gadania" jest pobudzenie do wnikliwszego myślenia, to znaczy szukania odpowiedzi na pytanie: "Po co to wszystko? Jaki jest cel ludzkiego - mojego życia?". Z pomocą przychodzi nam Ewangelia, czyli Dobra Nowina, gdyż dobre słowa zmieniają świat, a "dobre gadanie" zawsze pozytywnie wpływa na człowieka. Jestem przekonany, że i w tym roku dostaniemy dawkę dobrej, filozoficzno-religijnej inspiracji dla swojego życia - zachęca ks. Jeszka, koordynator.


Program:

  • 22.07 - ks. dr Adam Jeszka: "Niebanalne kobiety »w drodze«: Egeria i Simone Weil"
  • 29.07 - s. Barbara Radzimińska: "Obecna w Kościele - kobiety w kontekście synodalności"
  • 5.08 - Ewa Liegman: "Jak przebudzić się do pełni życia?"
  • 12.08 - Kinga Grom: "Jak czuć się dobrze ze sobą?"

Początek o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama