Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polski sierpień - zaproszenie

We wtorek 15 sierpnia od godz. 17 w gdyńskim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich zabrzmią patriotyczne dźwięki. Wydarzenie zabierze widzów w podróż przez ponadstuletnią historię.

Wyjątkowy koncert w rocznicę polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej z 1920 r. odbywa się w Gdyni już po raz 6. Tegoroczne wydarzenie pokaże widzom nieco dalszą perspektywę niż lata 20. XX wieku. - Odeszliśmy od nazwy "Nieszpory patriotyczne" na rzecz "Polskiego sierpnia", by przeprowadzić uczestników nieco szerzej przez naszą historię, w której sierpień był miesiącem szczególnym. Nie bez powodu prymas Stefan Wyszyński ogłosił go miesiącem trzeźwości - mówi Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK, organizator imprezy.

Akcja rozpocznie się tradycyjnie - od 1920 r. i Cudu nad Wisłą. - Pojawią się pieśni legionowe oraz część recytowana, przybliżająca emocje tamtego czasu, niepewność wojny i tęsknotę za bliskimi. Następnie zabierzemy widzów do sierpnia 1939 r., czyli do momentu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ludzie żyli wtedy normalnie, wielu nie wierzyło w to, że może nastąpić atak Hitlera na Polskę. Chcemy pokazać tę radość i beztroskę - dodaje.

Grę aktorską przerwie dźwięk syreny alarmowej. - Ten sygnał jednoznacznie kojarzy nam się z nalotami. Przybliżymy moment wybuchu wojny i przeniesiemy się do sierpnia 1944 roku. Przejdziemy przez powstanie warszawskie. Z bohaterami tamtego czasu - powstańcami sierpniowymi - przeniesiemy się do wydarzeń z historii niedawnej, szczególnie bliskiej mieszkańcom Wybrzeża, czyli do sierpnia 1980 roku. Pokażemy klimat tamtego czasu, dramat komunistycznej dyktatury... z humorystycznymi akcentami. Sięgniemy do "gdyńskiego" repertuaru, na który składa się m.in. "Kolęda Nocka", doskonale obrazująca tamte wydarzenia. Nie zabraknie również "Murów" Jacka Kaczmarskiego, które kojarzą się jednoznacznie - opowiada J. Szydłak.

Ostatni sierpień będzie współczesny. - Pokażemy trwający obecnie specyficzny czas za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna. Jest to wojna namacalna, którą znamy nie tylko z przekazu telewizyjnego. Dotyka nas osobiście. Wielu z nas pomaga ukraińskim uchodźcom. W ten sposób zamkniemy klamrę ponadstuletniej historii - tłumaczy prezes KACK.

Koncert odbędzie się w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich, w samym centrum miasta. - Dla gości przygotowaliśmy specjalne materiały pamiątkowe. Będą też niespodzianki związane z poszczególnymi latami. Każdy znajdzie coś dla siebie i nie wróci do domu z pustymi rękoma - zaznacza.

- Do współpracy muzycznej w tym roku zaproszona została Beata Śnieg, dyrygentka gdańskiego chóru Music Everywhere. Wraz z nią wystąpią muzycy związani z grupą. Zaprezentują się również fantastyczni artyści z Fundacji "Kultura Teraz". Tradycyjnie zaśpiewają i zagrają aktorzy z teatru Nazaret, który tworzy nasze stowarzyszenie - dodaje J. Szydłak.

Plakat promujący wydarzenie.   Plakat promujący wydarzenie.

Organizatorem "Polskiego sierpnia" jest Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury". Partnerami koncertu zostali Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA i Lotto. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, i Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama