W niedzielę 10 września muzyką uczczono pamięć o bł. rodzinie Ulmów, którą beatyfikowano w tym dniu w Markowej na Podkarpaciu. Koncert "Nie ma większej miłości" odbył się w bazylice św. Brygidy.
Muzyczne wydarzenie upamiętniło rodzinę Ulmów - Wiktorię i Józefa, którzy wraz z siedmiorgiem dzieci oddali życie, ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej. Wcześniej tego dnia w Markowej odbyły się uroczystości beatyfikacyjne. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina.
Tej bohaterskiej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany był gdański koncert. Była to okazja do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom. Obecny na koncercie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślił, że 10 września 2023 r. wejdzie do historii jako bardzo ważny dzień w dziejach Polski. - Jest to rzecz niezwykła w wymiarze zarówno religijnym, jak i państwowym. W historii 2000 lat Kościoła jeszcze czegoś takiego nie było, żeby na ołtarze wyniesiono całą rodzinę jako męczenników - mówił J. Sellin.
Dodał też, że w czasie niemieckiej okupacji wiele polskich rodzin pomagało ludności żydowskiej. - Nie jesteśmy i chyba nigdy nie będziemy w stanie podać precyzyjnej liczby, ilu Polaków pomagało Żydom i ilu Polaków zginęło za pomoc Żydom. Bardzo często były to sytuacje, w których nie wytworzono żadnej dokładnej dokumentacji i bardzo często w przypadku śmiertelnych ofiar nie ma też świadectw. Szacuje się, że ok. tysiąca Polaków zostało zabitych z powodu pomocy Żydom, tak jak rodzina Ulmów, i że ok. kilkudziesięciu tysięcy Żydów ocalało w różnych kryjówkach organizowanych przez ich współobywateli, Polaków, na okupowanych ziemiach polskich - powiedział.
Podczas koncertu wystąpili: Darek Malejonek, Marika, Dagmara i Martyna Melosik, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Damian Ukeje oraz Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno i Kacper Popek. Repertuar koncertu oparty był na projektach autorstwa D. Malejonka - "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", opowiadającym o Polkach ratujących Żydów, oraz "Centrum Oporu Cywilnego", opowiadającym o cywilach walczących bez broni.
Organizatorami wydarzenia byli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, bazylika św. Brygidy oraz Biuro Programu "Niepodległa" w ramach programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów. Sfinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.