W sobotę 16 września, w kościele pw. św. Jana w Gdańsku w ramach 6. Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych odbył się koncert, w którym wystąpili muzycy z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Niemiec.
Drugi dzień 6. Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych w Gdańsku zwieńczył koncert orkiestry Młodzi-Polscy pod batutą Huberta Kowalskiego. Zgromadzonych na widowisku powitał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. - Zgromadziliśmy się na Kongresie Rodzin Polonijnych, bo pragniemy, aby kultura ducha polskich rodzin była wysoka, piękna, pociągająca. Bardzo serdecznie dziękuję, że na naszym kongresie jest moment spotkania z muzyką i wysoką polską kulturą - mówił.
Koncert galowy był podsumowaniem warsztatów odbywających się w trakcie polonijnego kongresu. Odbył się w kościele św. Jana 16 września, w przeddzień 84. rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę. Znalazło to odzwierciedlenie w repertuarze. Widzowie wysłuchali utworów artystów pochodzących lub związanych z Kresami Wschodnimi, m.in. Czesława Niemena, ks. Karola Antoniewicza i Ignacego Jana Paderewskiego. Usłyszeć można było także kompozycje Fryderyka Chopina, Michała Lorenca, Franciszka Liszta, Joachima Mencla i Huberta Kowalskiego oraz autorskie aranżacje utworów Adama Asnyka, ks. Tadeusza Goleckiego i ks. Tadeusza Karyłowskiego.
Młodzi-Polscy to grupa artystów pochodzących z Polski oraz Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Niemiec. Orkiestra działa od 2019 r. i promuje polską kulturę narodową sięgając po dzieła kompozytorów związanych z Kresami Wschodnimi. Wykonuje utwory oryginalne i w autorskich aranżacjach.
Po koncercie była możliwość wsparcia finansowego hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko w Wilnie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Koncert był współfinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fundację LOTTO imienia Haliny Konopackiej.