Od 26 listopada do 2 grudnia w Gdyni-Małym Kacku trwa VIII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna "Kurtyna". Wydarzenie przygotowane przez Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury" rozpoczęła w niedzielę wieczorem Msza św., której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.
Jak co roku, gdyński kościół pw. Chrystusa Króla zamienia się w teatralną scenę. Aż do soboty przed rozpoczęciem Adwentu będzie można tu obejrzeć kilkanaście przedstawień, wyselekcjonowanych ze zgłoszeń, które przygotowały zespoły z całej Polski. Tworzą je amatorzy, którzy wykonują różne zawody, uczą się, ale także są osobami z niepełnosprawnościami czy w kryzysie bezdomności.
Tegoroczną Kurtynę rozpoczęła Msza św. Homilię wygłosił biskup pomocniczy AG. Nawiązał w niej do Ewangelii. - Fragment, który przed chwilą usłyszeliśmy, przypomina literacki utwór dramatyczny, teatralną sztukę. Autorem tego utworu jest Bóg. Bo napisany został pod Jego natchnieniem. I ten dramatyczny utwór, który usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, jest gotowy do wystawienia na scenie teatru. Przeniesieniem literackiego utworu dramatycznego na deski teatru zajmuje się reżyser. I tutaj tym reżyserem również jest Bóg. I tak, ten dramatyczny utwór pt. "Sąd ostateczny" jest gotowy do wystawienia na scenie. O tym, kiedy to nastąpi, zdecyduje Bóg - mówił hierarcha.
Wymienił także sześć ewangelicznych czynów dobra. - Siódmy dobry czyn, którego potrzebują nasi bliźni, trzeba samemu dostrzec. I ciekawa rzecz, że niektórzy rozeznali, iż do owego siódmego dobrego czynu, którego potrzebują nasi bliźni, należy teatr. Teatr, jeśli jest wierny prawdzie, to jest też wierny Ewangelii, a nawet może stawać się jej głosem - zapewnił bp Wiesław.
Spektaklem otwarcia był "Baby i dezerterzy, czyli Fredro po góralsku" w wykonaniu formacji teatralnej z Bukowiny Tatrzańskiej. Co ciekawe, grupa ta ostatni raz zagrała w Gdyni 77 lat temu. Tematyka przedstawienia nawiązuje do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry.
W następnych dniach, od poniedziałku do piątku o godz. 18.30, będzie można bezpłatnie obejrzeć spektakle. - Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do gdyńskiego kościoła, przygotowaliśmy transmisje z występów, jak również wywiady z ich twórcami oraz inne wydarzenia finałowego tygodnia. Wszystko to jest dostępne online na kanale YouTube "Kurtyna Mały Kack Gdynia". Materiały będą też na stronie www.kurtynamalykack.pl oraz na FB @przegladkurtyna - dodaje Jarosław Szydłak, prezes KACK.
Na finał 2 grudnia o godz. 15 przewidziano rozdanie nagród, których łączna wartość wynosi 20 tys. zł, i koncert "Musicalowy zawrót głowy" w wykonaniu studentów Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej.
Współorganizatorami VIII Kurtyny są miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objęli m.in.: abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Szczegółowy program przeglądu znajduje się TUTAJ.