Archidiecezjalne Dni Muzyki Kościelnej były pierwszym wydarzeniem w archidiecezji gdańskiej, skierowanym do parafialnych muzyków. Kilkanaście osób od 18 do 27 listopada wspólnie wysłuchało konferencji, ćwiczyło warsztat wykonawczy i wymieniało doświadczenia.
Skąd wziął się pomysł na organizację tego cyklu, opowiada jego organizator Błażej Musiałczyk, wirtuoz organów, jeden z organistów archikatedry oliwskiej. - Wydarzenie w takiej formule rzeczywiście odbywa się po raz pierwszy w diecezji. To nawiązanie do Dni Skupienia Organistów, które miały przez wiele lat miejsce w Gdyni. Niestety, w wyniku pandemii i lockdownu nastąpiła przerwa w ich organizacji. Postanowiliśmy wrócić do tego, ale już w nowej, rozbudowanej formule. Docelowo miało to być już nie tylko spotkanie organistów i muzyków kościelnych, ale również rozszerzyliśmy je o warsztaty, konferencje czy koncerty - mówi B. Musiałczyk.
W ramach archidiecezjalnego wydarzenia, które zostało zaplanowane na ponadtygodniowe aktywności, były koncerty organowe, występy w ramach dziecięcej Cecyliady. W poniedziałek 27 listopada muzycy wzięli udział w konferencjach w refektarzu pocysterskim. Tematem wykładów były m.in.: "Dlaczego chorał gregoriański?" - wykład połączony z warsztatami, prowadzony przez dr. hab. Sławomira Bronka, i "Duchowość organisty" - wykład ks. Mikołaja Dacki. Po południu uczestnicy zasiedli do archikatedralnych organów, by przeprowadzić tam część warsztatową, z żywą muzyką. Zwieńczeniem Archidiecezjalnych Dni Muzyki Kościelnej była Msza św. pod przewodnictwem bp Piotra Przyborka. W czasie liturgii można było usłyszeć scholę Cantorum Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją S. Bronka oraz B. Musiałczyka, grającego na oliwskich organach.
- Dni Muzyki Kościelnej miały też za zadanie pokazać, że ma ona wiele twarzy. To muzyka sakralna, ale też muzyka liturgiczna. Przez te dni i te wydarzenia staraliśmy się poszerzyć horyzonty. Koncerty, które odbyły się w Wejherowie, Gdyni-Obłużu, Straszynie czy w Gdańsku-Osowej, były wyjściem do diecezjan, parafian, którzy być może często nie mają dostępu do oferty koncertowej na tych instrumentach. Postanowiliśmy zagościć w ich parafiach z muzyką organową i z towarzyszeniem lokalnych muzyków, chórów. Dla muzyków te dni to było przede wszystkim spotkanie, wspólne przybywanie, wymiana doświadczeń - dodaje organizator wydarzenia. Jak zapowiada B. Musiałczyk, spotkania kościelnych muzyków archidiecezji będą odbywały się cyklicznie.