Po raz 27. odbywał się w środę 17 stycznia Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Klerycy i przełożeni Gdańskiego Seminarium Duchownego, jak co roku, gościli przedstawicieli gdańskich Żydów w Oliwie.
W nabożeństwie w seminaryjnej kaplicy wzięli udział m.in. Jakub Szadaj i Karol Kołodziej z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w RP oraz klerycy, rektor i moderatorzy GSD. W czasie katechezy ks. kan. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD, mówił o haśle tegorocznego Dnia Judaizmu. - Shalom, czyli pokój. Pokój kojarzy się też z miejscem, ze świątyniami, z kościołami. W wielu religiach i kulturach miejsce święte jest azylem, w którym ludzie mogą zaznać pokoju. My, katolicy, wierzymy, że prawda o prawdziwym pokoju wypełniła się w Chrystusie. Pojednania, które daje nam świat, pokoje, które zawiera i tworzy człowiek, są przeróżne i nieskuteczne. Tylko Jezus jest Księciem Pokoju. Prawdziwym pokojem - mówił kaznodzieja.
Dalsza część obchodów Dnia Judaizmu odbyła się w refektarzu pocysterskim, gdzie goście odpowiadali na pytania kleryków, związane z duchowością i religią żydowską. – Zrozumienie, czym jest pokój, to zrozumienie, że człowiek bez oddania siebie ludzkości, wszystkich ludzi, ras, religii i poglądów, nie jest w stanie stworzyć prawdziwego źródła pokoju. Jest nim, była i będzie na zawsze miłość - mówił K. Kołodziej.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy - to jeden z celów Dnia Judaizmu.
Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.
O pogłębianiu świadomości tego mówił św. Jan Paweł II, przypominając, że religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.
Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.