Na kilkanaście godzin sale gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II stały się przestrzenią dla wykładów oraz warsztatów o tematyce małżeńskiej. Wszystko to w ramach X Tygodnia Małżeństwa.
Cykl został przygotowany przez archidiecezję gdańską we współpracy ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich O/Gdańsk oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie. Tematyka związana m.in. z komunikacją nie została wybrana przypadkowo.
- Od lat z mężem pracujemy z narzeczonymi i małżonkami. Stąd zaproponowane tematy, bo widzimy, ze komunikacja w związku to naprawdę spory problem - mówi Alicja Szarecka, psychoterapeutka i prezes Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich O/Gdańsk.
Podkreśla, ze pod słowem "komunikacja" kryje się dużo więcej niż tylko rozmowa. - Rozmowa jest bardzo ważna, ale tylko ta właściwie prowadzona, a nie to, co my obserwujemy, czyli złe dialogi, pełne pretensji i zarzutów - że np. ja robię więcej, że ty tego nie widzisz... Bo chcielibyśmy, żeby nasz współmałżonek był taki, jak my chcemy. Stąd biorą się nasze frustracje i głód bycia zauważonym, docenionym przez tę drugą osobę - podkreśla A. Szarecka.
Dodaje, że małżeństwo jest w ogromnym kryzysie, ponieważ w tym zabieganym świecie nie mamy czasu celebrować naszego związku - tej najważniejszej relacji danej nam przez Boga. - Małżeństwo to jest najpiękniejsza formą spotkania, a człowiek jest stworzony do relacji - podkreśla pani Alicja.
Mimo posiadanej wiedzy mąż pani Alicji - Krzysztof - dodaje, ze ich małżeństwo nie jest wolne od mniejszych lub większych problemów. - Jesteśmy ze sobą 28 lat i przez ten czas wpadliśmy w tę dobrze znaną większości małżonków spiralę - praca, dzieci, dom, obowiązki, ale bardzo szybko zaczęliśmy szukać konkretnych rozwiązań - gdzie i jak poradzić sobie w małżeństwie, żeby wracać do tej emocjonalnej więzi, do bliskości, do szczęścia, do tego, żebyśmy siebie nawzajem wspierając, cieszyli się, że jesteśmy razem. I to się udało - zapewnia pan Krzysztof.
Zapytani, czy są w sobie nadal zakochani, zgodnie odpowiadają: "Tak".
Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich zrzesza psychologów, psychoterapeutów, mediatorów oraz doradców. Zajmuje się pomocą psychologiczną na bazie zintegrowanej koncepcji człowieka, łączącej wymiary: biologiczny, psychiczny, społeczny i duchowy. Realizowana jest ona zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, uwzględniającymi osobistą relację człowieka z Bogiem. Więcej informacji o SPCh oraz kontakt znaleźć można TUTAJ.
O X Tygodniu Małżeństwa piszemy więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego nr 7 na 18 lutego.