Nowy numer 17/2024 Archiwum

Napraw, a nie wyrzucaj do kosza

Na kilkanaście godzin sale gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II stały się przestrzenią dla wykładów oraz warsztatów o tematyce małżeńskiej. Wszystko to w ramach X Tygodnia Małżeństwa.

Cykl został przygotowany przez archidiecezję gdańską we współpracy ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich O/Gdańsk oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w ­Gdańsku-Zaspie. Tematyka związana m.in. z ­komunikacją nie została wybrana przypadkowo.

- Od lat z­ mężem pracujemy z ­narzeczonymi i małżonkami. Stąd zaproponowane tematy, bo widzimy, ze komunikacja w­ związku to naprawdę spory problem - mówi Alicja Szarecka, psychoterapeutka i ­prezes Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich O/Gdańsk.

Podkreśla, ze pod słowem "komunikacja" kryje­ się dużo więcej niż tylko rozmowa. - Rozmowa jest bardzo ważna, ale tylko ta właściwie prowadzona, a ­nie to, co my obserwujemy, czyli złe dialogi, pełne pretensji i ­zarzutów - że np.­ ja robię więcej, że ty tego nie widzisz... Bo chcielibyśmy, żeby nasz współmałżonek był taki, jak my chcemy. Stąd biorą­ się nasze frustracje i­ głód bycia zauważonym, docenionym przez tę drugą osobę - podkreśla A.­ Szarecka.

Dodaje, że małżeństwo jest w­ ogromnym kryzysie, ponieważ w ­tym zabieganym świecie nie mamy czasu celebrować naszego związku - tej najważniejszej relacji danej nam przez Boga. - Małżeństwo to jest najpiękniejsza formą spotkania, a człowiek jest stworzony do relacji - podkreśla pani Alicja.

Mimo posiadanej wiedzy mąż pani Alicji - Krzysztof - dodaje, ze ich małżeństwo nie jest wolne od mniejszych lub większych problemów. - Jesteśmy ze sobą 28 lat i ­przez ten czas wpadliśmy w­ tę dobrze znaną większości małżonków spiralę - praca, dzieci, dom, obowiązki, ale bardzo szybko zaczęliśmy szukać konkretnych rozwiązań - gdzie i ­jak poradzić sobie w ­małżeństwie, żeby wracać do tej emocjonalnej więzi, do bliskości, do szczęścia, do tego, żebyśmy siebie nawzajem wspierając, cieszyli się, że jesteśmy razem. I ­to ­się udało - zapewnia pan Krzysztof.

Zapytani, czy są ­w ­sobie nadal zakochani, zgodnie odpowiadają: "Tak".

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich zrzesza psychologów, psychoterapeutów, mediatorów oraz doradców. Zajmuje się pomocą psychologiczną na bazie zintegrowanej koncepcji człowieka, łączącej wymiary: biologiczny, psychiczny, społeczny i duchowy. Realizowana jest ona zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, uwzględniającymi osobistą relację człowieka z Bogiem. Więcej informacji o SPCh oraz kontakt znaleźć można TUTAJ.


O X Tygodniu Małżeństwa piszemy więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego nr 7 na 18 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama