Ślady bł. ks. Popiełuszki nad Motławą

Podczas pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w żałobnym kondukcie można było dostrzec sztandar z napisem: "Gdańsk nie zapomni". Ta pamięć trwa do dziś - Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku i Region Gdański NSZZ "Solidarność" wspólnie organizują obchody 40. rocznicy śmierci kapłana.

Kilkanaście dni temu w gdańskiej siedzibie IPN Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ ”Solidarność”, i Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu, podpisali porozumienie o współpracy i wspólnej organizacji obchodów 40. rocznicy śmierci patrona związku. Honorowym patronatem objął je abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. W uroczystości sygnowania dokumentu wzięli również udział gdańscy kapłani - ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, i ks. kan. Jacek Tabor, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu (to m.in. w ich wspólnotach odbędą się zaplanowane uroczystości).

- W związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki przygotowaliśmy wspólnie z regionem NSZZ „Solidarność” wiele inicjatyw. Z przesłaniem ks. Popiełuszki - ”Zło dobrem zwyciężaj” - chcemy dotrzeć do ludzi młodych - mówił M. Szymaniak.

Krzysztof Dośla dodał: - Na terenie naszego regionu tych więzi z bł. Jerzym jest bardzo wiele. My chcemy tę postać przypomnieć młodszemu pokoleniu. Ważne jest mówienie prawdy o prawdzie.

Księdza Popiełuszkę łączyły liczne związki z Gdańskiem. Mówi o nich Arkadiusz Kazański z gdańskiego IPN, który właśnie przygotowuje wystawę o ks. Jerzym, powstającą w ramach wspólnych działań historyków i związkowców z Gdańska. W sierpniu 1981 r. ks. Jerzy pojawiał się w Gdańsku i uczestniczył m.in. w poświęceniu krzyża na Westerplatte oraz odsłonięciu tablicy na murze Stoczni Gdańskiej, oddając cześć ofiarom Grudnia ‘70. - Pierwsze odbyło się 30 sierpnia 1981 roku. Dzięki staraniom Stanisława Jarosza i Czesława Nowaka z komitetu strajkowego, a potem bp. Lecha Kaczmarka i Lecha Wałęsy udało się przywrócić krzyż na Westerplatte. Sprawą tą zajmował się nawet Komitet Centralny PZPR. Krzyż został stamtąd zabrany w 1963 r., przed wizytą Nikity Chruszczowa [I sekretarz KPZR - przyp. aut.] i przeniesiony na cmentarz w gdańskim Nowym Porcie. Uroczystość powrotu krzyża była dużym wydarzeniem, dokumentowanym przez środowiska związkowe, ale też przez SB - mówi historyk.

Więcej o gdańskich śladach ks. Jerzego w numerze 11. "Gościa Gdańskiego" na 17 marca.


Najbliższe wydarzenia związane z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

  • 22 marca, piątek przed Niedzielą Palmową - Droga Krzyżowa od bazyliki św. Brygidy do kościoła św. Franciszka z Asyżu, poprzedzona Mszą św. o godz. 15.
  • 8 czerwca - upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Popiełuszki, bazylika św. Brygidy w Gdańsku. Msza św. i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wernisaż wystawy poświęconej ks. Jerzemu wraz z oprowadzeniem kuratorskim przez Arkadiusza Kazańskiego (IPN Gdańsk).
  • 6 lipca, kościół św. Antoniego Padewskiego, Gdańsk-Brzeźno - Msza św. i otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Popiełuszce. Prelekcja s. Krystyny Włodarskiej, świadka życia błogosławionego.
  • 7 lipca, Ośrodek Papieski przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie - prelekcja s. Włodarskiej.
  • 17 sierpnia, kościół św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku - wieczór wspomnień wokół gdańskich śladów obecności bł. ks. Popiełuszki.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..