Wiedzą dotyczącą Księgi Sędziów oraz Dziejów Apostolskich musieli wykazać się uczestnicy zmagań w ramach 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Diecezjalny finał odbył się w czwartek 18 kwietnia w Oliwie.
Zanim jednak uczestnicy konkursu stanęli do intelektualnej rywalizacji, modlili się razem podczas Eucharystii, której o godz. 10 w kaplicy Mariackiej w archikatedrze przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. W homilii pasterz omówił odczytany fragment z Dziejów Apostolskich, mówiący o nawróceniu dworzanina etiopskiej królowej Kandaki.
- Dworzanin ten, będąc w podróży, czytał starotestamentalną księgę prorocką, ale jej nie rozumiał. Duch Święty skierował Filipa, aby udał się do tego dworzanina, by wyjaśnił mu to, co czytał w tej księdze. Tu zawiera się bardzo ważna myśl. Mianowicie, że żeby zrozumieć w pełni Pismo Święte, a chodzi tu o Stary Testament, musi być ktoś, kto je wyjaśni. A wyjaśni je tylko ten, kto wie, że wypełnia się ono w Jezusie. Jeśli tego nie wiem, to nie będę rozumiał Pisma Świętego, nawet gdybym je znał na pamięć - podkreślił kaznodzieja.
- Dworzanin znalazł Jezusa dlatego, że szukał Boga, szukał rozumienia tego, co mówi Bóg. I szukając, poznał i przyjął chrzest. W tych trzech punktach odsłania się rzeczywistość wiary, że wierzyć to szukać Boga, poznawać Go i przyjmować Jego dary, które są dla naszego zbawienia. W tych trzech punktach, w których uwydatniają się niejako trzy duchowe kroki, został on pociągnięty przez Niebieskiego Ojca i przyszedł do Jezusa - zaznaczył bp Szlachetka.
Odwołując się do odczytanego fragmentu Janowej Ewangelii, duszpasterz odniósł historię dworzanina do życia wiary każdego chrześcijanina. - Jezus na drodze wiary prowadzi nas jeszcze dalej - tak, że możemy karmić się Jego Ciałem, wydanym za życie świata. To jest największy i najbardziej skuteczny dar zbawienia. Jest nim Eucharystia: słowo, które stało się Ciałem, Ciało, które stało się Chlebem. Jeśli karmimy się tym Chlebem, zstępuje w nas życie, które ukazało się w Jezusie w Wielkanocny Poranek. A jest to życie, za którym codziennie tęskni nasze niespokojne serce - zakończył bp Wiesław.
Po celebracji uczestnicy udali się do auli św. Jana Pawła II, gdzie najpierw odbyła się pisemna część finału. Spośród ponad 20 uczestników wyłoniono 7 osób do części ustnej. Byli to: Maria Chyla, Emiliusz Struś, Łukasz Sienkiewicz, Zuzanna Dekowska, Hanna Wróblewska, Weronika Mańkowska i Agata Bigus. W potyczce finałowej największą wiedzą biblijną wykazała się Z. Dekowska z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Kolejne miejsca na podium zajęli: W. Mańkowska z II LO w Sopocie i E. Struś z III LO w Gdyni.
Trójka najlepszych finalistów weźmie udział w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie, reprezentując na nim archidiecezję gdańską. Wcześniej będą mieli okazję wziąć udział w XVII Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbywać się będzie 13-14 maja na Jasnej Górze.