Szkoła Podstawowa nr 81 w Osowej może poszczycić się długą, choć miejscami tragiczną historią. Obecnie należy do najliczniejszych szkół w Trójmieście, a jej jubileusz był okazją do hucznego świętowania.
Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Osowej pochodzą już z 1919 roku. Nie znajdowała się w tym miejscu, gdzie obecna Szkoła Podstawowa nr 81 im. im. prof. Michała Siedleckiego, a w nieistniejącym już budynku z czerwonej cegły przy ul. Kielnieńskiej, w miejscu dzisiejszej hali sportowej. Jej kierownikiem był Maksymilian Kiczka.
We wspomnianym budynku znajdowała się jedna sala lekcyjna oraz mieszkanie dla nauczyciela wraz z rodziną, a także kuchnia, gdzie przygotowywano posiłki dla uczniów, którzy w większości pochodzili z rodzin robotniczych, często bezrobotnych. Stąd z dożywiania korzystano chętnie.
W 1925 r. zatrudniona została dodatkowa kadra. I tak nauczycielką klas pierwszych i drugich została Wiktoria Czerwonkówna. Było to uzasadnione, gdyż w szkole uczyło się wówczas 81 dzieci. Klasy młodsze pozostawały pod opieką W. Czerwonkówny, a starsi uczniowie uczyli się pod okiem M. Kiczka.
W szkole działała Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż oraz chór, a także niewielka biblioteka. Powiększająca się liczba uczniów sprawiła, że przy budynku szkoły powstała przybudówka, która służyła jako druga sala lekcyjna.
II wojna światowa to ta ciemna karta w historii placówki. Już na jej początku zginął kierownik Kiczka, który został zastrzelony. Następnie aresztowano W. Czerwonkównę. Została ona zamordowana w Piaśnicy, tak jak wielu innych polskich nauczycieli.
W okresie okupacji szkoła nadal funkcjonowała, ale była to placówka niemiecka. Po wojnie Osowa nie miała szkoły, poprzedni budynek został całkowicie zniszczony. W roku 1947 zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, a w styczniu 1948 r. dzieci miały placówkę z czterema salami lekcyjnymi. Przez lata szkoła ewoluowała - zmieniła się jej lokalizacja, powstały nowe obiekty sportowe, a w 1999 r. zyskała patrona - prof. Michała Siedleckiego.
- Początki naszej szkoły sięgają tych czasów, kiedy Osowa była małą wioską i wraz z jej rozwojem rozwijała się również nasza placówka. Obecnie jesteśmy jedną z największych szkół w Trójmieście. Osiągamy bardzo wysokie wyniki w nauce oraz w sporcie - mówi Mariola Cyranek, dyrektor SP 81.
Dodaje, że szkoła integruje również społeczność osowską. - To jest nie tylko nasz obowiązek, ale ogromna przyjemność, bo każdy z nas będzie seniorem i każdy chce przebywać w towarzystwie przyjaciół i ludzi życzliwych - podkreśla.
Wśród gości był bp Wiesław Szlachetka, który w osowskiej szkole uczył. - Mam z tą szkołą wiele wspaniałych wspomnień. Uczyłem się tutaj szacunku dla prawdy, która jest w tym miejscu stale obecna. Prawda pomaga nam budować życie, sprawia, że dojrzewamy, uczymy się pokory. Ta szkoła tworzy również wspaniałe relacje międzyludzkie. Rozwinąłem się tutaj również duchowo. To niezwykłe miejsce, które kształci wspaniałych młodych - mówi bp Szlachetka.
Przygotowany przez uczniów program artystyczny spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Zapytani, czy lubią swoją szkołę, odpowiadają, że bardzo, bo atmosfera w niej panująca sprzyja nauce, pogłębianiu pasji, a także nawiązywaniu trwałych znajomości.