W Gdyni w 100. roku istnienia najstarszy polski klub żeglarski uczcił pamięć swojego pierwszego komandora. Był nim admirał polskiej floty wojennej II Rzeczypospolitej Józef Unrug.
W Gdyni kilkaset osób wzięło udział w wyjątkowej uroczystości na Skwerze Kościuszki i w gdyńskiej marinie. Żeglarze świętowali inaugurację obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, przy okazji rozpoczynając klubowy i pomorski sezon żeglarski. Wydarzeniem, które wpisało się w historię polskiego żeglarstwa było też odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga w Alei Żeglarstwa Polskiego.
Choć YKP powstał 10 grudnia 1924 roku w Warszawie, to jego działalność od samego początku była związana z Gdynia. Tu powstał Oddział Morski z Józefem Unrugiem jako komandorem YKP na czele. Uroczystości rocznicowe żeglarska brać rozpoczęła na pirsie nr 1 gdyńskiej Mariny Yacht Park. Wzięli w nich udział przedstawiciele YKP, społeczność żeglarska i samorządowcy. Otwierając spotkanie Janusz Marek Taber, komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski i sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, zaznaczył, że stulecie klubu zobowiązuje do zachowania pamięci o wybitnych żeglarzach i ich osiągnięciach. - Yacht Klub Polski Gdynia to jeden z najstarszych i najliczniejszy klub naszego stowarzyszenia, który mimo przeciwności działa dzięki rudnej do ocenienia i niezapomnianej pracy społecznej poprzedników, jak i obecnych doskonałych działaczy - powiedział. Najważniejszym momentem tej odsłony obchodów było podniesienie bandery na flagsztoku żaglowca "Generał Zaruski", który otrzymał od klubu prawo podnoszenia bandery YKP.
Druga część wydarzenia odbyła się w Alei Żeglarstwa Polskiego, na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego. W południe odsłonięto tablicę poświęconą admirałowi Józefowi Unrugowi. - Był człowiekiem o niezwykłym życiorysie: walczył o ojczyznę służąc w armii, kierując obroną Wybrzeża, a następnie będąc w oflagu. Po wojnie nie wrócił do kraju, ale pozostał na obczyźnie. Pozostał wierny swoim ideałom: honorowi, ojczyźnie, prawdzie i sprawiedliwości - tłumaczy Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i członek Zarządu PZŻ. Tablicę odsłonili też Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Janusz Marek Taber. Poświęcił ją o. Edward Pracz CSSR, diecezjalny duszpasterz ludzi morza. Uroczystość zakończyło spotkanie żeglarskie zorganizowane w siedzibie Yacht Klubu Polski Gdynia.
Admirał Józef Unrug był nie tylko komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski, ale też m.in. współzałożycielem Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Klubu RP. Kierował również Delegaturą Wybrzeże PZŻ. Zasłynął jako wojenny bohater - dowódca Obrony Wybrzeża w 1939 roku, a następnie nieugięty jeniec, który konsekwentnie odmawiał współpracy z Niemcami. Po wojnie pozostał na emigracji we Francji, gdzie zmarł w 1973 r.