Marsz dla Życia i Rodziny oraz powiązany z nim Festiwal dla Życia odbędą się za nieco ponad miesiąc - w niedzielę 16 czerwca. Organizatorzy ujawniają szczegóły przedsięwzięcia.
Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się przy Kaplicy Królewskiej (obok bazyliki Mariackiej) w Gdańsku 16 czerwca o godz. 15 koronką do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem abp. Tadeusza Wojdy. O 15.10 nastąpi start marszu, a ok. 16.00 przewidziane jest dojście do Placu Zebrań Ludowych, gdzie rozpocznie się Festiwal dla Życia.
Współorganizatorami wydarzenia są archidiecezja gdańska oraz Fundacja Activni. Patronatem honorowym objęli je Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Materiały organizatorówCzym jest Festiwal dla Życia, którego trzecia edycja odbędzie się w czerwcu? To okazja, by spędzić czas w pozytywnej atmosferze, wziąć udział w atrakcjach kulturalnych i rekreacyjnych, a także włączyć się w modlitwę oraz wysłuchać świadectw i konferencji na temat wartości życia. To też największe wydarzenie ewangelizacyjne i pro-life na terenie województwa pomorskiego. Współorganizatorami są archidiecezja gdańska oraz Fundacja Activni. Patronatem honorowym objęli je Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
– Chcielibyśmy, żeby była to impreza dla wszystkich, bez podziałów, bez polityki. Zamysł Festiwalu dla Życia pojawił się wiele lat temu, kiedy jeszcze byłem w seminarium. Rozmawialiśmy wówczas z przyjacielem, że chcielibyśmy stworzyć coś w rodzaju katolickiego Przystanku Woodstock, by móc pokazać, jak szeroki jest Kościół – żeby każdy, mimo wielości wspólnot i charyzmatów, mógł czuć się tutaj dobrze. To, że się różnimy nie oznacza, że musimy działać oddzielnie – chcemy znaleźć wspólny mianownik – opowiada P. Kurkowski.
W wydarzenie zaangażowanych jest wiele wspólnot działających na terenie archidiecezji gdańskiej. Co ważne, organizatorzy zadbali też o duchowe umocnienie osób zaangażowanych w organizację wydarzenia – w poprzedzające festiwal dni, od 14 do 15 czerwca, odbędą się rekolekcje pod hasłem: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14). 24 kwietnia w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Migowie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano postęp prac i wskazano dalsze kroki organizacyjne. – Pierwsze moje wrażenie po spotkaniu – radość i wdzięczność, że tyle osób jest w stanie razem działać. Jak jeszcze pomnożymy to o nasze wspólnoty, to okaże się, że organizatorów jest bardzo wielu – mówił wtedy na gorąco P. Kurkowski. Kolejne takie spotkanie odbędzie się 22 maja o godz. 18, również w parafii na Migowie.
Jak dotąd, w 72 parafiach archidiecezji odbyły się Parafialne Dni Świętości Życia, które są okazją do modlitwy za świętość życia, promocji marszu i festiwalu oraz zbiórki na koszty organizacji. Głoszone są wówczas świadectwa o świętości życia i rodziny, rozprowadzane są obrazki z modlitwą oraz dzienniki duchowe z rozważaniami.
Zaplanowano kilka stref, które działać będą podczas festiwalu. Na scenie głównej najpierw zaprezentuje się zespół festiwalowy, o którym więcej będzie można przeczytać w papierowym wydaniu „Gościa Gdańskiego” (nr 20 na 19 maja). Następnie odbędzie się modlitwa za miasto z błogosławieństwem metropolity gdańskiego. Potem modlitwę uwielbienia, przy pieśniach Mocnych w Duchu, poprowadzą Marek i Tymoteusz Filarowie. Później swoje koncerty zagrają także Arka Noego, Edzio i Łzy.
Najważniejszą przestrzenią będzie strefa wspólnot, w ramach której wspólnoty z archidiecezji będą mogły pokazać, czym się zajmują, i zaprosić do współpracy. Będzie to przestrzeń do tworzenia relacji. W strefie modlitwy odbywać się będzie modlitwa wstawiennicza, a także spowiedź. Będzie ona nieco oddalona od głównej części festiwalu. Ciekawym pomysłem jest strefa małżeństw, gdzie stworzona zostanie przestrzeń na małżeńskie randki, do rozmowy o trudnościach. Tam też prezentować się będą wspólnoty małżeńskie.
W strefie specjalistów głos zabiorą: Paulina Opala, Monika Wierzbicka, dyrektor szkoły dla dziewcząt „Fregata”, ks. Tomasz Kancelarczyk, z Fundacji Małych Stópek, dr Dorota Dźwig oraz dr Magdalena Rokicka (szczegóły poniżej).
Strefa specjalistów (start: 17.00):
Natomiast gośćmi specjalnymi w ramach strefy Inspiracji będą: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski, Robert Friedrich „Litza”, ks. Rafał Główczyński SDS znany jako „Ksiądz z Osiedla”, s. Urszula Kłusek SAC oraz Michał Koterski (szczegóły poniżej).
Strefa inspiracji (start: 17.00):
Ponadto zaplanowano strefę dla dzieci oraz szkół, w ramach której dostępne będą darmowe atrakcje dla najmłodszych oraz całych rodzin. Tam też pojawią się stanowiska szkolne. W strefie wystawców nabyć będzie można rękodzieło, książki czy koszulki. Nie zabraknie też strefy gastronomicznej, gdzie pojawią się food trucki.
Zakończenie Festiwalu dla Życia przewidziano na ok. 22.00.
Wstęp na festiwal i atrakcje są bezpłatne. Całe wydarzenie jest organizowane dzięki zbiórkom. Szczegółowe informacje: TUTAJ