Razem dla życia

Marsz dla Życia i Rodziny oraz powiązany z nim Festiwal dla Życia odbędą się za nieco ponad miesiąc - w niedzielę 16 czerwca. Organizatorzy ujawniają szczegóły przedsięwzięcia.

ks. Mateusz Tarczyński

|

GOSC.PL

dodane 14.05.2024 16:50

Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się przy Kaplicy Królewskiej (obok bazyliki Mariackiej) w Gdańsku 16 czerwca o godz. 15 koronką do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem abp. Tadeusza Wojdy. O 15.10 nastąpi start marszu, a ok. 16.00 przewidziane jest dojście do Placu Zebrań Ludowych, gdzie rozpocznie się Festiwal dla Życia.

Razem dla życia   Współorganizatorami wydarzenia są archidiecezja gdańska oraz Fundacja Activni. Patronatem honorowym objęli je Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Materiały organizatorów

Czym jest Festiwal dla Życia, którego trzecia edycja odbędzie się w czerwcu? To okazja, by spędzić czas w pozytywnej atmosferze, wziąć udział w atrakcjach kulturalnych i rekreacyjnych, a także włączyć się w modlitwę oraz wysłuchać świadectw i konferencji na temat wartości życia. To też największe wydarzenie ewangelizacyjne i pro-life na terenie województwa pomorskiego. Współorganizatorami są archidiecezja gdańska oraz Fundacja Activni. Patronatem honorowym objęli je Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

– Chcielibyśmy, żeby była to impreza dla wszystkich, bez podziałów, bez polityki. Zamysł Festiwalu dla Życia pojawił się wiele lat temu, kiedy jeszcze byłem w seminarium. Rozmawialiśmy wówczas z przyjacielem, że chcielibyśmy stworzyć coś w rodzaju katolickiego Przystanku Woodstock, by móc pokazać, jak szeroki jest Kościół – żeby każdy, mimo wielości wspólnot i charyzmatów, mógł czuć się tutaj dobrze. To, że się różnimy nie oznacza, że musimy działać oddzielnie – chcemy znaleźć wspólny mianownik – opowiada P. Kurkowski.

W wydarzenie zaangażowanych jest wiele wspólnot działających na terenie archidiecezji gdańskiej. Co ważne, organizatorzy zadbali też o duchowe umocnienie osób zaangażowanych w organizację wydarzenia – w poprzedzające festiwal dni, od 14 do 15 czerwca, odbędą się rekolekcje pod hasłem: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14). 24 kwietnia w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Migowie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano postęp prac i wskazano dalsze kroki organizacyjne. – Pierwsze moje wrażenie po spotkaniu – radość i wdzięczność, że tyle osób jest w stanie razem działać. Jak jeszcze pomnożymy to o nasze wspólnoty, to okaże się, że organizatorów jest bardzo wielu – mówił wtedy na gorąco P. Kurkowski. Kolejne takie spotkanie odbędzie się 22 maja o godz. 18, również w parafii na Migowie.

Jak dotąd, w 72 parafiach archidiecezji odbyły się Parafialne Dni Świętości Życia, które są okazją do modlitwy za świętość życia, promocji marszu i festiwalu oraz zbiórki na koszty organizacji. Głoszone są wówczas świadectwa o świętości życia i rodziny, rozprowadzane są obrazki z modlitwą oraz dzienniki duchowe z rozważaniami.

Zaplanowano kilka stref, które działać będą podczas festiwalu. Na scenie głównej najpierw zaprezentuje się zespół festiwalowy, o którym więcej będzie można przeczytać w papierowym wydaniu „Gościa Gdańskiego” (nr 20 na 19 maja). Następnie odbędzie się modlitwa za miasto z błogosławieństwem metropolity gdańskiego. Potem modlitwę uwielbienia, przy pieśniach Mocnych w Duchu, poprowadzą Marek i Tymoteusz Filarowie. Później swoje koncerty zagrają także Arka Noego, Edzio i Łzy.

Najważniejszą przestrzenią będzie strefa wspólnot, w ramach której wspólnoty z archidiecezji będą mogły pokazać, czym się zajmują, i zaprosić do współpracy. Będzie to przestrzeń do tworzenia relacji. W strefie modlitwy odbywać się będzie modlitwa wstawiennicza, a także spowiedź. Będzie ona nieco oddalona od głównej części festiwalu. Ciekawym pomysłem jest strefa małżeństw, gdzie stworzona zostanie przestrzeń na małżeńskie randki, do rozmowy o trudnościach. Tam też prezentować się będą wspólnoty małżeńskie.

W strefie specjalistów głos zabiorą: Paulina Opala, Monika Wierzbicka, dyrektor szkoły dla dziewcząt „Fregata”, ks. Tomasz Kancelarczyk, z Fundacji Małych Stópek, dr Dorota Dźwig oraz dr Magdalena Rokicka (szczegóły poniżej).

Strefa specjalistów (start: 17.00):

  • Blok I – Paulina Opala – świadectwo przyjęcia Judyty
  • Blok II – Monika Wierzbicka, dyrektor szkoły dla dziewcząt Fregata – wsparcie dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • Blok III – ks. Tomasz Kancelarczyk, Fundacja Małych Stópek – rola mężczyzny, miłość i odpowiedzialność
  • Blok IV – dr Dorota Dźwig, dr Magdalena Rokicka – antykoncepcja wg encyklik „Familiaris consortio” oraz „Evangelium vitae”

Natomiast gośćmi specjalnymi w ramach strefy Inspiracji będą: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski, Robert Friedrich „Litza”, ks. Rafał Główczyński SDS znany jako „Ksiądz z Osiedla”, s. Urszula Kłusek SAC oraz Michał Koterski (szczegóły poniżej).

Strefa inspiracji (start: 17.00):

  • Blok I – bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar
  • Blok II – ks. Dominik Chmielewski, Ewelina Chełstowska (Urzekająca)
  • Blok III – Michał Koterski, Robert Friedrich „Litza”
  • Blok IV – s. Urszula Kłusek SAC, ks. Rafał Główczyński (Ksiądz z Osiedla)

Ponadto zaplanowano strefę dla dzieci oraz szkół, w ramach której dostępne będą darmowe atrakcje dla najmłodszych oraz całych rodzin. Tam też pojawią się stanowiska szkolne. W strefie wystawców nabyć będzie można rękodzieło, książki czy koszulki. Nie zabraknie też strefy gastronomicznej, gdzie pojawią się food trucki.

Zakończenie Festiwalu dla Życia przewidziano na ok. 22.00.

Wstęp na festiwal i atrakcje są bezpłatne. Całe wydarzenie jest organizowane dzięki zbiórkom. Szczegółowe informacje: TUTAJ

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..