Wejherowski odpust Trójcy Świętej

W najbliższy weekend wielkie świętowanie w Wejherowie - celebrowany będzie drugi z tzw. dużych odpustów, poświęcony Trójcy Świętej.

W kaszubskim Lourdes, jak często nazywane jest Wejherowo, 25 i 26 maja odbędą się ostatnie uroczystości tzw. dużych odpustów. - W tym roku nasze sanktuarium szczególnie świętuje z aż dwóch okazji. Pierwszą z nich była 350. rocznica przybycia na Kalwarię po raz pierwszy pielgrzymki z Kościerzyny. To druga najstarsza pątnicza wędrówka na całym Pomorzu. Drugim jest celebrowana w czasie dużych odpustów 25. rocznica ukoronowania obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele. Zbliżamy się do właściwej daty rocznicy, kiedy Ojciec Święty, Jan Paweł II koronował nasz wizerunek Matki Bożej w Sopocie 5 czerwca 1999 r. To jedyny obraz na Kaszubach ukoronowany przez samego papieża - mówi Bartłomiej Muński z wejherowskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego.

Słynący łaskami, wizerunek Matki Bożej znajduje się na co dzień w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Anny, gdzie posługują wejherowscy franciszkanie. XVII-wieczny cudowny obraz namalowany na płótnie jest najcenniejszym skarbem Wejherowa. Maryja na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej złote berło. Jej prawe ucho, ozdobione kolczykiem, jest odsłonięte tak, jakby słuchała próśb wiernych. Dzieciątko w prawej rączce trzyma czerwoną różę - róża jest też w herbie miasta, a 11. dnia każdego miesiąca odbywa się w sanktuarium liturgia z błogosławieństwem róż.

- W sierpniu 1980 r. podczas audiencji na placu św. Piotra, papież Jan Paweł II otrzymał płaskorzeźbę Matki Bożej Wejherowskiej i zachęcił wtedy franciszkanów, by obraz koronować. Czekano na ten dzień prawie dwadzieścia lat - dodaje B. Muński.


Program odpustu Świętej Trójcy

Sobota, 25 maja

10.30-12.00 - powitania pielgrzymek z Gdyni, Rumi, Redy, Kosakowa, Pierwoszyna, Rewy i okolic Miejsce: Brama Oliwska, ul. 12 marca

12.00 - powitanie pielgrzymek z Pucka, Swarzewa, Władysławowa, Chłapowa, Łebcza, Strzelna, Starzyna, Leśniewa, Mechowa i okolic

Miejsce: przy krzyżu, ul. Chopina

14.00 – obchody kalwaryjskie z kazaniami - początek w kościele klasztornym

17.45 – Msza św. pod przewodnictwem o. wikariusza. Franciszka Chodkowskiego, zastępcy prowincjała

Jarmark klasztorny w godz. 9.30 – 14.00. Stoiska z wyrobami klasztornymi i nie tylko, kuchnia klasztorna i wojskowa

Miejsce: plac przed Domem Pielgrzyma

 

Niedziela, 26 maja

8.30 – formowanie się procesji

9.00 – procesja z Najświętszym Sakramentem na Kalwarię

10.00 – suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Piotra Przyborka

Miejsce: Kościół Trzech Krzyży

13.00 – pożegnania pielgrzymek od strony Gdyni i Pucka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..