Mija 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, a 6 czerwca minie 14 lat od beatyfikacji zamordowanego kapłana. Gdański IPN przygotował w najbliższych miesiącach wydarzenia, które przypominają tę postać. O szczegółach mówi dr Marek Szymaniak, dyrektor oddziału.
Piotr Piotrowski: Jak gdański oddział IPN chce przypomnieć bł. ks. Jerzego w jubileuszowym roku?
Marek Szymaniak: Przypadająca w tym roku okrągła rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki skłoniła nas do upamiętnienia błogosławionego w sposób wyjątkowy. Na początku maja bieżącego roku IPN oddział w Gdańsku podpisał porozumienie o współpracy z pięcioma regionami NSZZ "Solidarność": bydgoskim, elbląskim, gdańskim, słupskim oraz toruńsko-włocławskim, w którego ramach będziemy wspólnie organizować liczne wydarzenia wokół postaci ks. Popiełuszki. Cieszymy się, że ich zasięg będzie ponadregionalny oraz przede wszystkim skierowany do szerokiego grona odbiorców, zarówno osób starszych, jak i najmłodszego pokolenia. Jesteśmy także zaszczyceni, bo patronat nad wydarzeniami organizowanymi w regionie gdańskim objął abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański. Już w sobotę 8 czerwca wyjątkowe wydarzenie w bazylice św. Brygidy. O godz. 15 rozpocznie się Msza św. Po wspólnej modlitwie dyskusja ze Zbigniewem Branachem - autorem publikacji "Zlecenie na Popiełuszkę" oraz otwarcie wystawy "»Zło dobrem zwyciężaj« - ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim". Ekspozycja do początku lipca będzie prezentowana w bazylice, natomiast już od 6 lipca stanie na placu przed kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie, gdzie mieszkańcy oraz licznie przybywający nad morze letnicy będą mieli szansę się z nią zapoznać.
Jakie są historyczne związki Kościoła gdańskiego z błogosławionym księdzem?
Moim zdaniem, za ich początek można uznać czas sierpniowych strajków 1980 roku. To wtedy, za przykładem Mszy św. odprawianych w trójmiejskich zakładach pracy, "swojej" pierwszej Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy w solidaryzującej się ze stoczniowcami hucie Warszawa. Konsekwencją owego zaangażowania był przyjazd ks. Popiełuszki razem z delegacją warszawskich hutników na uroczystość odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku w Gdańsku 16 grudnia 1980 roku. Kolejna wizyta nastąpiła w przededniu pierwszej rocznicy podpisania porozumień gdańskich, 30 sierpnia 1981 roku. Ksiądz Jerzy znowu towarzyszył hutnikom, odprawił dla nich Mszę św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku, a potem poświęcił tablicę "od hutników dla stoczniowców", wmurowaną przy drugiej bramie Stoczni Gdańskiej. Na koniec dnia wziął udział w uroczystości przywrócenia krzyża na Westerplatte. Odwiedzał też Gdańsk po wprowadzeniu stanu wojennego. Po raz ostatni był na Wybrzeżu 13 października 1984 r. i w czasie powrotu do stolicy jego auto zostało obrzucone kamieniami przez "nieznanych sprawców". O wszystkich szczegółach opowie właśnie wystawa IPN autorstwa Arkadiusza Kazańskiego, pracownika naszego oddziału.
Całość rozmowy w numerze 23. ”Gościa Gdańskiego” na 9 czerwca.