W gdańskiej auli św. Jana Pawła II odbyła się XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w."
Barbara pracuje z osobami starszymi. Udział w konferencji to dla niej możliwość wsłuchania się w rzetelną wiedzę, którą będzie mogła przełożyć na codzienność. - Mam dorastające dzieci, które w tym świecie sprzeczności, gdzie zacierają się granice między dobrem a złem, czasami też zadają sobie pytanie: "po co żyć"? Chciałabym móc ich mądrze ukierunkowywać w tym wchodzeniu w dorosłość. Sama też czasami zastanawiam się, jaki jest cel i sens ludzkiej egzystencji i zmagania się? - mówi.
Przyznaje, że odpowiedź na te pytania odnajduje w Bogu. - Jezus daje nam fundamenty i przez swoją naukę pokazuje jak żyć - podkreśla.
Tegoroczna konferencja zorganizowana przez duszpasterstwo osób i rodzin zagrożonych działalnością sekt i okultyzmem wpisywała się w 25. rocznicę ostatniej wizyty Jana Pawła II w Trójmieście. - Ostatnio odnajduję na nowo mądrość zawartą w nauczaniu papieża Polaka. Jestem zachwycona, jak bardzo aktualne dla naszych czasów jest to nauczanie - wyjaśnia Barbara.
Wiedzę zaczerpniętą z konferencji ma również zamiar przenieść na pole zawodowe. - Osoby, z którymi pracuję, są już u schyłku życia. Często zmagają się z cierpieniem, chorobami, niepełnosprawnościami. Nie zawsze wprost, ale także zadają pytanie o sens i chciałabym im umieć ten sens wskazać, pomóc w tej ich drodze, codzienności - mówi.
Do auli św. Jana Pawła II zaproszeni byli rodzice, nauczyciele oraz każda osoba zainteresowana poruszanymi tematami. W sumie wpłynęło 70 zgłoszeń. Obecność pani Magdy wynika ze zbliżającego się terminu ogłoszenia programu polityki edukacyjnej rządu. - Znam szczątkowe informacje odnośnie tego, co nas czeka, dlatego ta konferencja to dla mnie doskonała okazja, aby przypomnieć sobie pewne rzeczy, aby móc w porę sensownie zareagować - wyjaśnia uczestniczka.
Program konferencji, która odbyła się w auli św. Jana Pawła II był naprawdę bogaty. Prelegenci, a wśród nich m.in.: bp Piotr Przyborek, dr hab. Magdalena Błażek - prof. GUMed, dziennikarz Grzegorz Górny, ks. prof. Marek Chmielewski i Ewa Kowalewska, przybliżali wiedzę na temat współczesnych zagrożeń związanych z rozwojem młodego człowieka i sposobów radzenia sobie z tymi problemami.
M. Błażek w czasie panelu dyskusyjnego zwróciła uwagę słuchaczy na bardzo ważny aspekt związany z wychowaniem. - Współczesne dzieci oraz młodzież mają problem z samoregulacją, czyli zdolnością do rozpoczynania, kontynuowania, kończenia i wytrwania w swoich działaniach, a nie odpuszczania czy takiego doraźnego regulowania swoich stanów emocjonalnych - mówiła.
Fragment pierwszego panelu dyskusyjnegoPodkreśla również, że współcześni rodzice zatracili umiejętność bycia autorytetem dla swoich dzieci. - To rodzice jako autorytet muszą być w pozycji autorytetu osoby dorosłej, która wie lepiej niż dziecko jak trzeba żyć. Co trzeba robić i jakie wybory są dobre. To oni muszą to dziecko nauczyć czekania na nagrodę, a nie natychmiastowego zaspokajania potrzeb - podkreśla.
- Takie zdanie kiedyś sformułował jeden z psychiatrów dziecięcych, który powiedział, aby rodzic był większy, mądrzejszy i wrażliwy, czyli był tym kimś, kto to dziecko jest w stanie prowadzić - dodała.
Mocno zaakcentowała, że taka afirmująco-przyzwalająca formuła rodzicielstwa niesie negatywne skutki. - Kiedy masz dziecko, które jest największym darem, jaki możesz mieć, to musisz się o nie troszczyć. Musisz być mądrzejszy, silniejszy, bardziej wrażliwy, żeby móc to dziecko przez życie prowadzić, prawidłowo kształtować, a nie powierzać tego zadania jego rówieśnikom. Bo to powoduje, że w szerszym spojrzeniu nasze dzieci nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości, stają się lękliwe, niepewne i zagubione. Bo jak mają być pewne siebie jeżeli nie mają za swoimi plecami silnego dorosłego, człowieka, na którym mogą się oprzeć i do którego mogą się odwołać w różnych trudnych sytuacjach. Myślę, że brak autorytetu to źródło bardzo poważnych problemów tożsamościowych, takich rozwojowych naszych dzieci - podkreśliła prelegentka.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w." odbyła się pod honorowym patronatem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Patronem medialnym był "Gość Niedzielny".