Trójmiejska pamięć o powstaniu warszawskim

Punktualnie o 17.00, w Godzinę "W", 1 sierpnia zawyły w Trójmieście syreny. Pomorzanie przez cały dzień składali hołd bohaterom sprzed 80 lat.

Obchody przygotowały samorządy miast oraz organizacje pozarządowe. W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego gdański IPN przygotował specjalne stoisko plenerowe. Stanęło one w godz. 9.30-14.30 na Targu Węglowym, przy Katowni i Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Chętni mogli otrzymać materiały edukacyjne i promocyjne. Pracownicy IPN malowali też torby z motywami patriotycznymi oraz przygotowywali plakietki z powstańczymi symbolami. Ta akcja przypadła do gustu zarówno gdańszczanom, jak i turystom. - To świetny pomysł na propagowanie historii i pamięci o powstańcach. To już 80 lat od tego wydarzenia, ale dzięki takim działaniom ta pamięć jest żywa. Materiały są tak przygotowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są książki, gadżety dla młodych i praktyczne torby - mówi pani Joanna z Gdańska.

Pan Jerzy Kowalczyk z Warszawy był zaskoczony stoiskiem. - Nigdy bym się nie spodziewał, ze w sercu Gdańska znajdę miejsce pamięci o powstaniu. Bardzo mnie to wzruszyło, bo mój dziadek był powstańcem, który szczęśliwie przeżył. Przez lata opowiadał mi powstańcze epizody. To wywarło duży wpływ na mnie i moje poczucie patriotyzmu. Dziś staram się te opowieści przekazywać moim dzieciom - mówi warszawiak.

Również przed południem liczna delegacja pracowników gdańskiego IPN na czele z dyrektorem Markiem Szymaniakiem oddała hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz Janowi Olszewskiemu, którzy walczyli w powstaniu. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego, który znajduje się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej oraz pod tablicą Jana Olszewskiego, umieszczoną w budynku Muzeum II Wojny Światowej. Podczas uroczystości M. Szymaniak miał ze sobą portret rtm. Witolda Pileckiego, który jest wzorem tego usuniętego z wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej.

Obchody upamiętniające tamto wydarzenie w Gdyni odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele IPN i Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

W Sopocie uroczystości odbyły się przed pomnikami Armii Krajowej i Sanitariuszki Inki przy ul. Armii Krajowej. Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa.

O godz. 16.30 odbyła się uroczystość pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku zorganizowana przez Fundację Łączy Nas Polska i Stowarzyszenie "Lwy Północy".

W Godzinę "W" w Gdańsku przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w uroczystości organizowanej przez miasto wraz z okręgiem pomorskim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wzięli udział politycy, przedstawiciele samorządu, wojsko oraz kombatanci i harcerze. Okolicznościową modlitwę odmówił ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..