Ojcowie dominikanie z klasztoru św. Mikołaja w Gdańsku, od wieków gospodarze Jarmarku św. Dominika, zapraszają na uroczysty odpust swojego patrona i liczne wydarzenia w czasie największej imprezy jarmarkowej Europy.
Pierwszy Jarmark odbył się w 1260 r. z inicjatywy gdańskich dominikanów. Wówczas papież Aleksander IV udzielił dominikanom odpustu zupełnego na dzień św. Dominika. Ogromna liczba pielgrzymów ściągających na ten odpust do kościoła św. Mikołaja skłoniła Radę Miejską do zorganizowania jarmarku zwanego "Dominikiem", który trwał 14 dni.
Początek wydarzenia oznajmiały w mieście wszystkie dzwony, które rozbrzmiewały w samo południe. Najpierw jarmark odbywał się na placu Dominikańskim, jednak kiedy się zaczął rozwijać przeniesiono go w okolice ul. Długiej i Wałów Jagiellońskich. Na jarmarku nabyć można było ceramikę kaszubską, czeskie szkło, rosyjskie futra, toruńskie pierniki, bursztyny. Na Jarmarki sierpniowe do Gdańska przybywało około 400 statków, zaś interesy załatwiano w wielu różnych językach. Gdy plac Dominikański przestał wystarczać, zaczęły powstawać inne place targowe - Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny - nazwy pochodziły od towarów, którymi handlowano na nich, a jeśli chodzi o Długi Targ, to od jego kształtu.
Jarmark św. Dominika był ważnym świętem w mieście. Pojawiała się na nim szlachta, i nawet sam panujący król. Dla Gdańska najbardziej pamiętny stał się jarmark z roku 1310, kiedy to wykorzystując nieobecność króla Władysława Łokietka w mieście, Krzyżacy złupili po raz pierwszy miasto, mordując przy tym część kupców, a także ludności, która przybyła na wydarzenie.
Jarmarczna tradycja w Gdańsku trwała bez przerw przez dobrych kilka wieków. II wojna światowa spowodowała, że zniknął na 33 lata. W 1972 r. z inicjatywy Wojciecha Święcickiego, dziennikarza "Wieczoru Wybrzeża" powrócono do tej starej i pięknej tradycji. Wtedy Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, która umożliwiała zakup poszukiwanych wówczas towarów. Obecna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje bardziej do tradycji średniowiecznych jarmarku - handlowania, dobrej zabawy i kaznodziejstwa.
Dominikanie zapraszają w tym czasie na koncerty organowe, zwiedzanie kościoła, prezentacje organów. - Przede wszystkim jednak zapraszamy na odpust ku czci św. Dominika, który odbędzie się 8 sierpnia w południe w naszej bazylice - informują gdańscy zakonnicy.
Jedną z wielkich atrakcji dla miłośników historii jest oprowadzenie po zakamarkach kościoła braci dominikanów. Przez cały czas trwania Jarmarku odbywać się ono będzie w poniedziałki o godz. 10, w środy o godz. 16 i w piątki o godz. 16.
Miłośnicy muzyki organowej mogą skorzystać z okazji i posłuchać brzmienia barokowego instrumentu. Prezentacja zabytkowych organów w każdą jarmarkową sobotę o godz. 19.45. Dodatkowo koncerty organowe w dniach: 4 sierpnia (godz. 14 i 20) oraz 11 sierpnia (godz. 14).
Zakonnicy zapraszają też jarmarkowych kupujących do stoiska klasztornego przy ul. Pańskiej, przy murze klasztoru.
Natomiast od 4 sierpnia będzie można oglądać wystawę archiwalnych fotografii kościoła św. Mikołaja. Wystawa będzie dostępna w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się tego dnia o godz. 17. Podczas wystawy będzie można także zobaczyć współczesny witraż przedstawiający herb miasta Gdańska wykonany przez Milana Charytoniuka. To konserwator dzieł sztuki, jubiler, witrażysta i masażysta. Przez lata pracował i zbierał doświadczenia w krajach Europy oraz obu Ameryk. Po wielu przygodach związał się na nowo z rodzinnym Gdańskiem, gdzie pielęgnuje zabytki w Muzeum Narodowym oraz tworzy szklaną biżuterię, kontynuując rodzinną tradycję. Witraż wykonano w ramach Gdańskiego Stypendium Kultury.
Wystawa będzie dostępna w niedziele 4, 11, 18, 25 sierpnia oraz 1 września.