To 19. edycja imprezy, która każdorazowo przyciąga tysiące miłośników muzyki mistrza z Salzburga.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" to wyjątkowe, bo jedyne wydarzenie w Polsce, prezentujące twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta w tak oryginalny sposób. Połączenie klasyki z nowoczesnością, a także bogata oferta programowa są kluczem do coraz większej popularności festiwalu. Z każdym rokiem Mozartiana zyskują nowych wielbicieli - zarówno mieszkańców Gdańska, jak i gości odwiedzających Trójmiasto.
Mozartiana 2024 - Jan Łukaszewski o festiwaluOrganizatorem Mozartianów od 19 lat jest Polski Chór Kameralny, a inicjatorem - wybitny polski dyrygent Jan Łukaszewski, dyrektor chóru. Tegoroczna edycja to 200 artystów, którzy w czasie trwania festiwalu (18-24 sierpnia) zaprezentują się publiczności.
Formuła wydarzenia pozostaje niezmienna, jednak co roku zmienia się scenografia, zmieniają się artyści oraz repertuar koncertowy. Niektórych utworów można już było wysłuchać w poprzednich latach, ale każdorazowo w innym wykonaniu, w innej interpretacji i zawsze na najwyższym poziomie. - W czasie trwania naszego festiwalu mieliśmy okazję usłyszeć najwspanialszych artystów z 6 kontynentów. Jest to nasz sposób na świętowanie urodzin Mozarta. Tworzymy tutaj taką specyficzną, zieloną filharmonię - mówi J. Łukaszewski.
Do bardzo oryginalnych i lubianych koncertów w ramach festiwalu należą te odbywające się w parku Oliwskim. Wstęp na nie jest wolny, a piękne otoczenie Pałacu Opatów sprzyja zasłuchaniu. To właśnie tutaj odbył się koncert inauguracyjny, który zgromadził melomanów w różnym wieku. Wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. - Przyszedłem z córką. Nigdy jeszcze nie była na takim koncercie, gdzie muzyka brzmi na żywo. Była bardzo zainteresowana i zaciekawiona - mówi Tomek, tata 3-letniej Zosi.
Cykl nazwano "Opera w Parku", a jego program przedstawia się imponująco. Wystąpią wybitni polscy soliści, na co dzień śpiewający na deskach najważniejszych europejskich teatrów operowych z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją maestro Massimiliana Caldiego.
Formuła festiwalu zakłada nie tylko klasyczne wykonania utworów geniusza z Salzburga. Pomysłem dyrektora festiwalu J. Łukaszewskiego było od początku inspirowanie znakomitych muzyków poruszających się w różnych gatunkach muzycznych, by muzykę Mozarta przetwarzać, odkrywać na nowo. W tym roku tego zadania podjęli się: duet Aleksander Dębicz (fortepian) i Łukasz Kuropaczewski (gitara), kwartet jazzowy najwybitniejszego czeskiego saksofonisty jazzowego Pavla Zlamala i Mateusz Pospieszalski, który przygotował program łączący elementy współczesnej muzyki rozrywkowej m.in. ze śpiewem solisty - kontratenora Jana Jakuba Monowida.
Jan Dawid Holland - uwertura Orfeusz i Eurydyka - fragmentKoncerty finałowe Mozartianów pod dyrekcją J. Łukaszewskiego zawsze stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Nie inaczej będzie tym razem - w murach archikatedry oliwskiej (24 sierpnia) zabrzmią: "Msza Koronacyjna" KV 317, "Vesperae solennes de confessore" KV 339, "Exsultate, jubilate" KV 165 (158a). Będzie też międzynarodowe grono wybitnych solistów: Suhae Im (Korea Południowa) - sopran, Ewa Marciniec - alt, Julian Henao Gonzalez (Kolumbia) - tenor, Wojtek Gierlach - bas, Wenecka Orkiestra Barokowa. Wstęp na ten koncert jest biletowany.
Więcej informacji o programie oraz możliwości zakupu biletów TUTAJ.