Nieść Ewangelię innym przejdź do galerii

Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego, która sprawowana była 1 października we wrzeszczańskiej kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego, przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz pomorskich uczelni, pracowników akademickich, studentów, członków wspólnot akademickich oraz duszpasterzy akademickich. Obecni byli także klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego wraz ze swoimi przełożonymi. Eucharystii, która celebrowana była z formularza liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przewodniczył metropolita gdański, przy koncelebrze bp. Piotra Przyborka i kilkunastu kapłanów.

W homilii abp Wojda nawiązał do postaci patronki dnia. – Doktor Kościoła to ktoś, kto swoim życiem i nauczaniem wskazuje wyjątkową drogę ku Bogu i ku świętości. Teresa, mając 15 lat, wstąpiła do klasztoru w Lisieux, w północnej Francji. Wiodła w nim intensywne życie wewnętrzne, skoncentrowane na odkrywaniu prostoty i głębi Ewangelii. Doświadczyła wielu upokorzeń i cierpień oraz mroków ciemnej nocy wiary, ale nie zwątpiła w Miłosierdzie Boże. Zmarła w opinii świętości, mając zaledwie 24 lata – przypomniał metropolita gdański. – Mimo swojego młodego wieku, odważyła się powiedzieć światu i zaświadczyć swoim życiem, że dziecięca ufność w Miłosierdzie Boga oraz przyjmowanie z prostotą tego, co On nam daje, może prowadzić do wielkiej świętości. Ona stała się wielką świętą! – dodał pasterz.

– Choć nigdy nie wychodziła z klasztoru, została ogłoszona patronką misji z racji na wielkie wsparcie duchowe, jakim je otaczała. Opatrzność Boża sprawiła, że to właśnie ją wspominamy na początku października, miesiąca poświęconego budowaniu świadomości misyjnej. Na inaugurację roku akademickiego dzisiejsza patronka pozostawia nam zatem dwa ważne wskazania. Pierwsze to zachęta do poszukiwania prostoty i głębi Ewangelii. Drugie zaś to budowanie w sobie świadomości misyjnej – zaznaczył abp Wojda.

Następnie, nawiązując do czytań z liturgii słowa, kaznodzieja przypomniał postać Hioba, wyjaśniając, jakie jego historia ma znaczenie dla dzisiejszego człowieka. – Pełne cierpienia wołanie Hioba jest wołaniem każdego człowieka doświadczonego nie tyle cierpieniem, ile próbą wiary. Taka próba wiary spotyka poniekąd każdego z nas. Ile razy rodziło się w nas pytanie, gdzie jest Bóg, że mi nie odpowiada? Dlaczego nie wysłuchuje mojego wołania? Dlaczego dopuszcza na mnie takie próby? A gdy nie słyszę Jego odpowiedzi, to nasuwa się wątpliwość, czy On naprawdę istnieje! Hiob pomaga nam walczyć ze zwątpieniem i niewiarą. Pomaga nam trwać przy Bogu, którego nie widzimy – mówił arcybiskup.

Fragment homilii abp Tadeusza Wojdy SAC na inaugurację roku akademickiego
Gość Gdański

Dodał, że „Hiobową myśl o przemijalności i kruchości życia jeszcze mocniej wyraża inny wielki starotestamentalny mędrzec – Kohelet”. – Hiobowe i Koheletowe konkluzje znajdują w pełni swoje odzwierciedlenie również w postawie św. Teresy. Świadoma przemijalności i kruchości swojego życia, Teresa wyzbywa się wszystkiego, by otworzyć się całkowicie na Boga i na jego miłość objawioną w Jezusie Chrystusie oraz na potrzebę dzielenia się tą miłością z innymi – powiedział pasterz. – Przez chrzest zostaliśmy włączeni w misję głoszenia Ewangelii. Nie zawsze o tym pamiętamy. Niesienie Ewangelii innym to nie tylko sprawa misjonarzy, ale każdego ochrzczonego, każdego wierzącego, a więc każdego z nas – przypomniał abp Wojda.

– Nasza wiara się umacnia, gdy się nią dzielimy z innymi. Dlatego przypomina nam św. Teresa, że Jezus nas potrzebuje i posyła, aby dobra nowina o miłości Bożej była głoszona wszystkim. Możemy to czynić na różne sposoby, nawet nie wychodząc z domu, dokładnie jak św. Teresa – tłumaczył metropolita. – Na początku tego nowego roku akademickiego pomyślmy o tych dwóch ważnych wskazaniach św. Teresy: o potrzebie pokory, która poprowadzi nie tyle do poznania prawd zawartych w księgach, ile Prawdy, którą jest sam Bóg pełen miłości miłosiernej; oraz o niesieniu tej Prawdy tym, którzy są jej spragnieni bądź jej jeszcze nie znają. Wszystkim życzę błogosławionego i pełnego inspiracji roku akademickiego – zakończył pasterz.

Warto przypomnieć, że w najbliższym czasie, od 6 do 9 października, odbędą się rekolekcje akademickie „Na dobry początek”. Do udziału w nich zachęca Duszpasterstwo Akademickie „Na Czarnej”. Spotkania rozpoczynać się będą o godz. 19 w Kaplicy Akademickiej przy wrzeszczańskiej kolegiacie. Najpierw będzie adoracja z możliwością przystąpienia do spowiedzi, a o 19.30 Eucharystia. Następnine modlitwa uwielbienia i agapa. Hasło rekolekcji, które poprowadzi ks. Krzysztof Konkol, brzmi: „Uwierzyć jak dziecko”.

Na rekolekcyjne spotkania „Intro” zapraszają także gdańscy dominikanie. „Od poniedziałku 14 października do środy 16 października spotykamy się na Mszy świętej o 19:00. Zaraz po tym wszystkich studentów zapraszamy do naszej siedziby, twierdzy i przystani, czyli saloniku „Górki”, gdzie odbędzie się dalsza część naszego spotkania, czyli konferencja przy ciepłej herbatce” – zachęcają organizatorzy. Rekolekcje głosić będą o. Aleksander Koza i o. Jarosław Głodek, próbując odpowiedzieć na pytanie: „Żyjesz? Ale dla kogo?”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..