W czwartek 11 października członkowie archidiecezjalnej Rady Młodzieży spotkali się w oliwskiej kurii z abp. Tadeuszem Wojdą.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 radnych z archidiecezjalnego gremium - to licealiści, maturzyści i studenci, członkowie wspólnot, zaangażowani w życie gdańskiego Kościoła. W tej pracy towarzyszy im metropolita gdański, który regularnie spotyka się z młodymi oraz księża: Krzysztof Borysewicz i Piotr Wiecki.
Na wieczornym spotkaniu zostało przedstawione sprawozdanie z rocznej działalności radnych. Mówili m.in. o działaniach zrealizowanych i zaplanowanych w ramach obchodów 100. rocznicy ustanowienia archidiecezji gdańskiej. Przy tej okazji młodzi zwrócili uwagę na wyzwania, jakie stoją przed parafiami. - Zauważyliśmy, że wyzwaniem jest konflikt międzypokoleniowy między młodymi wspólnotami a proboszczami. Młodzież chce dawać dużo parafii, ale jest często traktowana w sposób interesowny, instrumentalny. Często akcje młodzieży są po prostu nieopłacalne dla parafii i chcielibyśmy sposobu zmiany myślenia. Ważne jest pielęgnowanie spojrzenia, że parafia jest wspólnotą, domem wszystkich - mówili uczestnicy spotkania.
Spotkanie archidiecezjalnej Rady ds. MłodzieżyMłodzi zaproponowali też powstanie archidiecezjalnego centrum powołaniowego, gdzie mogliby rozpoznawać swoje powołanie wraz z osobami duchownymi i świeckimi. - W takim centrum powołaniowym ważne byłoby, żeby różnice wieku między wszystkimi uczestniczącymi nie były zbyt duże. Młode osoby mają doświadczenie komunikowania się z młodymi osobami. Oczywiście, osoby z doświadczeniem życiowym mają bardzo cenne uwagi, ale jeśli to jest na przykład młode narzeczeństwo czy młode małżeństwo, to oni jeszcze mają świeżą pamięć, jak wyglądało przygotowanie, jak wyglądało chociażby rozeznawanie tej drogi powołania - podpowiadali młodzi.
Arcybiskup Wojda uznał pomysł za bardzo dobry. - Bardzo się cieszę, że ten temat wybrzmiał, bo to jedno z zagadnień, o których chciałem dziś z wami rozmawiać. Rozeznawanie powołania jest bardzo ważne, kluczowe jest też dla Kościoła w kontekście powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Myślę, że takie centrum to okazja do budowy wspólnoty na poziomie archidiecezji i w parafiach. Dobrze, żeby to działo się też na poziomie parafii, by ludzie, którzy zajęliby się taką pracą na rzecz młodych, byli im znani, byli z ich wspólnoty parafialnej - dodał.
Kolejnym tematem spotkania była religia w szkołach, czyli katechizacja oczami uczniów. Rozmawiano też o sprawach zaangażowania duszpasterzy w parafiach, w pracę z młodzieżą i we wspólnotach.