Od 24 do 26 października w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbywał się 36. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wierni mogli wysłuchać m.in. prawykonania wyjątkowego utworu - "Pieśni pochwalnej", której tekst i melodia zostały stworzone, by uczcić 800-lecie Rumi.
Festiwal to jedno z 6 wydarzeń muzycznych, które kwalifikują do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Tegoroczny, 36. festiwal rozpoczął się tradycyjnie - od konkursu dla młodych organistów. Przesłuchania odbywały się w czwartek. Nazajutrz swoich sił próbowali muzycy zakwalifikowani do drugiego etapu.
W drugim dniu przeglądu, w piątkowy wieczór, rumskie sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych wypełniło się po brzegi publicznością. Wszystko za sprawą prawykonania wyjątkowego utworu - "Pieśni pochwalnej", którą napisano i skomponowano specjalnie na 800-lecie Rumi.
Pieśń Pochwalna (Rumia) - tekst: prof. Kazimierz Nowosielski, muzyka: Mikołaj GąsiewskiJesteś ty, Rumio
tym na świecie miejscem
gdzie nasze nadzieje
i gdzie nasze serce.
Z tobą związane naszych
przodków dzieje,
i łzy, i trudy,
i szczęścia pragnienie.
Niech cię ożywia
każdy wiatr od morza,
i zapach zboża
od kaszubskiej ziemi.
Niech ci błogosławi Pan
Bóg na niebiosach,
a Najświętsza Panna
będzie między swemi.
Powyższe słowa napisał w zeszłym roku prof. Kazimierz Nowosielski. Swoją wersję muzyki do tekstu stworzyło kilku kompozytorów. W wyniku zeszłorocznego konkursu Rumina800 wyłoniono utwór Mikołaja Gąsiewskiego z Bydgoszczy. Kompozytor otrzymał wówczas nagrodę prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w kwocie 25 tys. zł. Dzieło powstało z inicjatywy Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi i Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.
Tekst po raz pierwszy połączył się z muzyką za sprawą solistów: Sylwii Ziółkowskiej - sopran, Zuzanny Nalewajek - mezzosopran, Krzysztofa Lachmana - tenor i Jasina Rammala-Rykały - bas, Chóru Kameralnego "441 Hz" i Młodzieżowego Chóru Mieszanego "Cantilena". Chórzystów, w liczbie ponad 70, przygotowała Anna Wilczewska. Wystąpiła również Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Rafała Kłoczki.
Piątkowy koncert łączył wieki - nie tylko poprzez nawiązanie do 800-letniej historii Rumi, ale również przez połączenie muzyki współczesnego kompozytora z XVIII-wiecznym. Gąsiewski & Mozart, bo tak można określić to wydarzenie, zakończyło się majestatycznym utworem austriackiego geniusza - "Requiem d-moll" KV 626.
W sobotę w ciągu dnia odbywały się przesłuchania konkursowe chórów, w tym śpiewających po kaszubsku. Zwieńczeniem festiwalu był popołudniowy koncert "Dwie orkiestry dęte: Wojska Polskiego i organy Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi". Na organach zagrał prof. Roman Perucki. W programie były m.in. utwory Guilmanta, Surzyńskiego i Moniuszki. Po muzycznej uczcie nadszedł czas na ucztę duchową, a po Eucharystii nastąpiło wręczenie nagród.
Pierwszą nagrodę w tegorocznym Konkursie Muzyki Organowej zdobył Grzegorz Wijas z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów Bartosza Jakubczaka. Grand Prix w Konkursie Zespołów Chóralnych i nominację do Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu zdobył Zespół Wokalny "Luna Plena" z Zabrza pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraski.
I miejsce i Złoty Dyplom 36. MFMR w kategorii zespołów chóralnych zostały przyznane chórowi La Musica z Lublina pod dyrekcją Karoliny Filipczak-Sulimy, natomiast równorzędną nagrodę w kategorii zespołów kameralnych otrzymał Żeński Zespół Wokalny "Re-Kontra" z Bydgoszczy pod dyrekcją Michała Gozdka.
Nagrodę specjalną - Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich - otrzymał zespół Nuove Voci z Gdańska za utwór Tomasza Chyły "Jezës rzecze". Zespół nagrodzono również za najlepsze wykonanie muzyki dawnej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął gdański oddział "Gościa Niedzielnego". Fundatorem jednej z nagród był abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.