Uczta na 800-lecie przejdź do galerii

Od 24 do 26 października w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbywał się 36. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wierni mogli wysłuchać m.in. prawykonania wyjątkowego utworu - "Pieśni pochwalnej", której tekst i melodia zostały stworzone, by uczcić 800-lecie Rumi.

Festiwal to jedno z 6 wydarzeń muzycznych, które kwalifikują do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Tegoroczny, 36. festiwal rozpoczął się tradycyjnie - od konkursu dla młodych organistów. Przesłuchania odbywały się w czwartek. Nazajutrz swoich sił próbowali muzycy zakwalifikowani do drugiego etapu.

W drugim dniu przeglądu, w piątkowy wieczór, rumskie sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych wypełniło się po brzegi publicznością. Wszystko za sprawą prawykonania wyjątkowego utworu - "Pieśni pochwalnej", którą napisano i skomponowano specjalnie na 800-lecie Rumi.

Pieśń Pochwalna (Rumia) - tekst: prof. Kazimierz Nowosielski, muzyka: Mikołaj Gąsiewski
Rumina800

Jesteś ty, Rumio
tym na świecie miejscem
gdzie nasze nadzieje
i gdzie nasze serce.

Z tobą związane naszych
przodków dzieje,
i łzy, i trudy,
i szczęścia pragnienie.

Niech cię ożywia
każdy wiatr od morza,
i zapach zboża
od kaszubskiej ziemi.

Niech ci błogosławi Pan
Bóg na niebiosach,
a Najświętsza Panna
będzie między swemi.

Powyższe słowa napisał w zeszłym roku prof. Kazimierz Nowosielski. Swoją wersję muzyki do tekstu stworzyło kilku kompozytorów. W wyniku zeszłorocznego konkursu Rumina800 wyłoniono utwór Mikołaja Gąsiewskiego z Bydgoszczy. Kompozytor otrzymał wówczas nagrodę prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w kwocie 25 tys. zł. Dzieło powstało z inicjatywy Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi i Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.

Tekst po raz pierwszy połączył się z muzyką za sprawą solistów: Sylwii Ziółkowskiej - sopran, Zuzanny Nalewajek - mezzosopran, Krzysztofa Lachmana - tenor i Jasina Rammala-Rykały - bas, Chóru Kameralnego "441 Hz" i Młodzieżowego Chóru Mieszanego "Cantilena". Chórzystów, w liczbie ponad 70, przygotowała Anna Wilczewska. Wystąpiła również Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Rafała Kłoczki.

Uczta na 800-lecie   Na zdjęciu (od lewej): Daniel Ptach, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego, Marcin Kurkowski, sekretarz miasta Rumi, Mikołaj Gąsiewski, kompozytor, prof. Kazimierz Nowosielski, autor tekstu, oraz Kazimierz Klawiter, przedstawiciel Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi. W tle chórzyści i orkiestra. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Piątkowy koncert łączył wieki - nie tylko poprzez nawiązanie do 800-letniej historii Rumi, ale również przez połączenie muzyki współczesnego kompozytora z XVIII-wiecznym. Gąsiewski & Mozart, bo tak można określić to wydarzenie, zakończyło się majestatycznym utworem austriackiego geniusza - "Requiem d-moll" KV 626.

W sobotę w ciągu dnia odbywały się przesłuchania konkursowe chórów, w tym śpiewających po kaszubsku. Zwieńczeniem festiwalu był popołudniowy koncert "Dwie orkiestry dęte: Wojska Polskiego i organy Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi". Na organach zagrał prof. Roman Perucki. W programie były m.in. utwory Guilmanta, Surzyńskiego i Moniuszki. Po muzycznej uczcie nadszedł czas na ucztę duchową, a po Eucharystii nastąpiło wręczenie nagród.

Pierwszą nagrodę w tegorocznym Konkursie Muzyki Organowej zdobył Grzegorz Wijas z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów Bartosza Jakubczaka. Grand Prix w Konkursie Zespołów Chóralnych i nominację do Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu zdobył Zespół Wokalny "Luna Plena" z Zabrza pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraski.

I miejsce i Złoty Dyplom 36. MFMR w kategorii zespołów chóralnych zostały przyznane chórowi La Musica z Lublina pod dyrekcją Karoliny Filipczak-Sulimy, natomiast równorzędną nagrodę w kategorii zespołów kameralnych otrzymał Żeński Zespół Wokalny "Re-Kontra" z Bydgoszczy pod dyrekcją Michała Gozdka.

Nagrodę specjalną - Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich - otrzymał zespół Nuove Voci z Gdańska za utwór Tomasza Chyły "Jezës rzecze". Zespół nagrodzono również za najlepsze wykonanie muzyki dawnej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął gdański oddział "Gościa Niedzielnego". Fundatorem jednej z nagród był abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..