Ponad 30 wydarzeń, debaty historyczne i konferencja naukowa, prezentacje książek, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, koncerty, nowoczesna strefa edukacji, warsztaty, spektakle, nowe technologie. W Gdańsku, pod hasłem: "Historia mówi przez pokolenia", rozpoczął się dwudniowy Pomorski Kongres Pamięci Narodowej.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to nie tylko propozycja dla pasjonatów historii, ale również dla młodych, gdyż formuła zaproponowana przez Instytut Pamięci Narodowej to połączenie nowoczesności z dbałością o tradycję.Tym razem na Pomorzu, w Gdańsku, zostanie opowiedziana historia najnowsza ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru lokalnego. Kongres będzie okazją do rozmowy o dramatycznych latach II wojny światowej oraz doświadczeniu okupacji i włączenia naszych ziem w granice III Rzeszy Niemieckiej. Przywołane zostaną lata powojenne i komunistyczne zniewolenie, heroizm robotników podczas Grudnia 1970 roku, a także zmagania Pomorzan w drodze do roku 1989.
Gości przywitał dr Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. Następnie kongres otworzył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Zabieramy państwa w podróż do przeszłości, ale odpowiemy też na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość. Podczas kongresu dowiemy się, kim jesteśmy w XXI wieku jako narodowa wspólnota i kim powinniśmy zostać w kolejnych dekadach i wiekach - mówił prezes IPN.
Podkreślił, że Gdańsk to symbol tego, co najtragiczniejsze, ale i najpiękniejsze w historii Polski i Polaków w XX wieku. - To na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, najbardziej tragiczny konflikt w historii cywilizacji. Ale Gdańsk to też symbol Solidarności, który uczy nas, że gdy jesteśmy razem i służymy wartościom, to możemy osiągnąć sukces, a nawet - jak pokazała historia - obalić system komunistyczny - podkreślił K. Nawrocki.
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci NarodowejPrezes zauważył, że kongres jest połączeniem przeszłości z przyszłością, prawdy i tradycji historycznej z nowymi technologiami, z cyfrowymi rozwiązaniami. - Dlatego na kongresie zobaczą państwo bardzo poważne debaty o sprawach zasadniczych, wezmą udział w warsztatach rysowania komiksów i zagrają w gry komputerowe. Musimy łączyć przywiązanie do wartości, do tradycji z tym, co czeka nas w przyszłości, bo jesteśmy Instytutem Przyszłości Narodowej - zaznaczył.
W kongresie bierze udział wielu młodych, do których zwrócił się K. Nawrocki. - Należycie do elity, która chce uczyć się historii i planować naszą wspólną przyszłość, a IPN nie obraża się na zmieniające się czasy, tylko szuka formuły, jak trafić do najmłodszego pokolenia i jak opowiadać o historii w XXI wieku - podkreślił.
Gala otwarcia, w której wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych z Pomorza, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, służb mundurowych, NSZZ "Solidarność", opozycji demokratycznej z czasów PRL, duchowieństwa, stowarzyszeń kombatanckich, instytucji kultury, placówek oświatowych i młodzież, była wstępem do dwudniowego kongresu, na który wstęp jest wolny.
Rozpoczęcie Pomorskiego Kongresu Pamieci Narodowej w GdańskuPomorski Kongres Pamięci Narodowej odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo przy ul. Żaglowej 11. Organizatorem kongresu jest oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Więcej informacji TUTAJ.