Wyróżnienie dla Andrzeja Urbańskiego

Podczas gali finałowej XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Audycja Historyczna Roku", która odbyła się we wtorek 26 listopada w siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, za reportaż "Cisza woła" uhonorowano katolickiego dziennikarza Radia Gdańsk.

Andrzej Urbański to pedagog, publicysta, dziennikarz i reporter, dwukrotny laureat Grand Prix konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku". Jest również twórcą społecznych kampanii oraz współtwórcą wydarzeń multimedialnych i koncertów. W 2020 r. przyznano mu nagrodę "Pro Ecclesia et Populo", jest też honorowym członkiem Centrum Ochotników Cierpienia. Pracował jako dziennikarz w gdańskim oddziale "Gościa Niedzielnego" w latach 2004-2012. W Radiu Gdańsk współprowadzi m.in. ekumeniczny magazyn "Razem w Drodze".

Reportaż A. Urbańskiego opowiada o zbrodni pomorskiej z 1939 roku. Z uchwały Sejmu RP, 2 października 2023 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar tej niewyobrażalnej tragedii. Zbrodnia na Pomorzu Gdańskim z jesieni 1939 r. była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną, wymierzoną w ludność cywilną. Według szacunków polskich historyków, Niemcy zamordowali wówczas od 20 do 40 tys. osób. Reportaż "Cisza woła" opowiada o zbrodni, ze szczególnym uwzględnieniem dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w Lasach Piaśnickich koło Wejherowa.

Wyróżnienie dla Andrzeja Urbańskiego   - Piaśnicę odkryłem na nowo. Wszystko działo się tak dawno. 85 lat to kilka pokoleń - wystarczająco, by zapomnieć. Gdy pojechałem tam pierwszy raz, urzekło mnie samo miejsce. Niewiele wówczas, jako mały chłopak, wiedziałem. Teraz, gdy spotykałem ludzi, którzy mi o tym opowiadali, odkrywałem na nowo znaczenie tego miejsca. Dziękuję im za ich refleksje - mówi nagrodzony dziennikarz. Archiwum prywatne

Podczas ceremonii w Białymstoku ogłoszono laureatów konkursu IPN, doceniając wkład twórców w kształtowanie świadomości historycznej i promowanie wiedzy o przeszłości. - Bardzo wiele wydarzeń, osób przykrywa piasek czasu. Naszym zadaniem jest wydobyć tę przeszłość, opowiedzieć ją, pokazać i przekazać przyszłym pokoleniom, dlatego tak bardzo ważna jest państwa działalność, która idealnie współgra z misją realizowaną przez IPN. Dzięki swojemu zaangażowaniu niesiecie w przyszłość polską historię, tak w wymiarze lokalnym, regionalnym, jak i ogólnopolskim - powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.

Spośród 15 nominowanych audycji Grand Prix Prezesa IPN przyznano Tadeuszowi Arciuchowi z Fundacji "Stanica Kresowa" za film "Kryptonim Kościół". Natomiast wyróżnienie specjalne dyrektora gdańskiego oddziału IPN otrzymał właśnie Andrzej Urbański z Radia Gdańsk. - Piaśnicę odkryłem na nowo. Wszystko działo się tak dawno. 85 lat to kilka pokoleń - wystarczająco, by zapomnieć. Gdy pojechałem tam pierwszy raz, urzekło mnie samo miejsce. Niewiele wówczas, jako mały chłopak, wiedziałem. Teraz, gdy spotykałem ludzi, którzy mi o tym opowiadali, odkrywałem na nowo znaczenie tego miejsca. Dziękuję im za ich refleksje - mówi nagrodzony dziennikarz. - To miejsce krzyczy przerażającą ciszą. Nawet ptaki tu milczą. To gdzie indziej wręcz niespotykane. A jednak to właśnie cisza mówi najwięcej. Cisza nas woła, byśmy odkrywali prawdę o bohaterach, którzy oddali dla nas życie - dla tych najmłodszych i najstarszych, dla wszystkich - zaznacza poruszony.

- Miałem to wyjątkowe szczęście, że spotkałem się kiedyś z ks. Danielem Nowakiem, który przed prawie 30 laty wraz z wieloma dobrymi ludźmi założył Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka". Bardzo często podkreślał: "Pamięć o zmarłych w Lasach Piaśnickich trzeba kultywować, przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie chodzi tu o skupianie się na sprawie ludobójstwa, do którego doszło w Piaśnicy, ale o propagowanie wartości, za które tysiące osób oddały tam życie - za patriotyzm, za rozwój naszego kraju, za budowę miast i wsi. Dlatego trzeba o Piaśnicy pamiętać. Tym bardziej, że o mechanizmie zbrodni wiemy sporo, a o ofiarach cały czas zbyt mało" - podkreśla A. Urbański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..