Przed nami 24. edycja Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Zgłoszenia do 18 grudnia. Do udziału zaprasza abp Tadeusz Wojda.
Konkurs Biblijny jest od lat dla dzieci i młodzieży inspiracją do pogłębiania wiedzy o wartościach chrześcijańskich zaczerpniętych z Pisma Świętego. Zmagania organizowane są od 2001 r., a sam pomysł narodził się w trakcie trwania Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Wówczas w konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z Rumi i Redy. Kolejne lata przyniosły nowych uczestników i chętnych spoza Małego Trójmiasta Kaszubskiego. I tak, od kilkunastu lat, organizowany jest w 13 rejonach, obejmuje teren archidiecezji gdańskiej, całego województwa pomorskiego, a ostatnio rozrasta się na inne diecezje.
W konkursie biblijnym, organizowanym przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej i Fundację "Słowo", a wspieranym przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Gdańskiej, najważniejsze jest promowanie czytania Biblii. Jest on podzielony na trzy etapy - szkolny, rejonowy i wojewódzki. Laureaci najwyższego stopnia z klas IV-VIII otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i jest bardzo ważnym - prócz konferencji, kongresów i innych projektów mających na celu upowszechnianie chrześcijańskiego dziedzictwa - elementem działalności Akcji Katolickiej.
W zmaganiach mogą brać udział dzieci i młodzież na wszystkich poziomach nauczania. Dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych przygotowano konkurs w formie plastycznej, w którym najmłodsi mogą dowolną techniką stworzyć prace na biblijny temat omawiany w tym roku. Młodzież - aż do szkół średnich - zmierzy się w testach wiedzy o różnym poziomie trudności i zakresie materiału.
Abp Tadeusz Wojda - Zaproszenie do udziału w 24. edycji Konkursu Biblijnego im. Kard. Augusta HlondaTegoroczny temat to Dzieje Apostolskie. Uczniowie będą go zgłębiać aż do maja, kiedy nastąpią finał i uroczyste rozstrzygnięcie. - Pismo Święte to jedna z najpiękniejszych ksiąg, które istnieją na ziemi. To księga, która prawdopodobnie została przetłumaczona już na wszystkie języki. Jest ważna dlatego, że mówi nam o naszym pochodzeniu, o naszym przeznaczeniu. Mówi nam o miłości Boga do człowieka. Mówi nam o tym, jak powinniśmy też w życiu postępować. Dlatego warto do niej sięgać, warto ją czytać, warto ją poznawać. Z tego powodu chciałbym zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w konkursie - zachęca abp Wojda, metropolita gdański, pod którego patronatem odbywają się zmagania.
- Warto zanurzyć się w Dzieje Apostolskie, które są piękną historią życia pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, tej od czasów Jezusa Chrystusa, tej, która otrzymała mandat, aby iść na cały świat i głosić Ewangelię, żeby zrozumieć trudności, momenty radości i zmagania, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia. Myślę, że warto oddać się lekturze, warto zagłębić się w poznawanie Pisma Świętego, a szczególnie pięknej księgi Dziejów Apostolskich - podkreśla przewodniczący KEP.
Katecheci mogą zgłaszać szkoły do udziału w konkursie do 18 grudnia. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego AG (TUTAJ) oraz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej (TUTAJ). Organizatorzy szczególnie zachęcają do zgłoszeń internetowych.