Ulicami Gdańska przeszedł 6 stycznia po raz 14. barwny Orszak Trzech Króli, gromadząc tysiące mieszkańców i turystów. Wydarzenie rozpoczęło się w południe przed bazyliką Mariacką, gdzie uczestnicy zebrali się, by wspólnie odmówić modlitwę Anioł Pański.
Południowej modlitwie przewodniczyli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący KEP, oraz ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej, współorganizator 14. Orszaku Trzech Króli w Gdańsku. Później ks. Bradtke odczytał fragment Ewangelii wg św. Mateusza, opisujący pokłon Mędrów ze Wschodu.
Przy dźwiękach wspólnie odśpiewanej kolędy, na czele orszaku podążali Trzej Królowie ze Wschodu, prowadzeni przez gwiazdę i otoczeni przez dziecięce grupy rycerzy oraz gdańskie mieszczki w strojach z epoki. Trasa barwnego korowodu wiodła przez ulice Tkacką i Długą. Po drodze wędrowców spotykały różne perypetie - przed Wielką Zbrojownią, która zamieniła się 6 stycznia w pałac, próbował ich zatrzymać król Herod, prześladowca Jezusa i Świętej Rodziny.
Orszak3Króli_Gdańsk_walka aniołów i diabłów
Przy Ratuszu Głównego Miasta pochód z aniołami zaatakowały diabły, które po walce zostały pokonane. Organizatorzy orszaku zadbali, jak zawsze, o komentarz tłumaczący wymiar duchowy i kontekst historyczny odgrywanych scen.
Korowód gdańszczan i gości dotarł ok. godz. 13 przed Dwór Artusa, gdzie ustawiono symboliczną stajenkę. Tam Święta Rodzina oczekiwała na przybycie pielgrzymów, a Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon Dzieciątku, składając dary. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie kolęd z chórem Towarzystwa Śpiewaczego "Gryf" z Trąbek Wielkich.
Orszak3Króli_Gdańsk_powitanie Królów
Arcybiskup Wojda podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności. - Cieszymy się, że to święto, oprócz modlitwy, Mszy św., jest też na ulicach naszych miast, bo w ten sposób naśladujemy Mędrców, który przyszli, żeby oddać pokłon Jezusowi narodzonemu w Betlejem. Dlatego idziemy ulicami, żeby tak jak oni dać świadectwo wiary. Orszak Trzech Króli to piękna tradycja, która jednoczy mieszkańców Gdańska w radosnym świętowaniu Objawienia Pańskiego. To czas refleksji nad wartościami, które nas łączą i umacniają w wierze - mówił.
Orszak3Króli_Gdańsk_słowo abp. Tadeusza Wojdy
Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, mówił: - Cieszy nas, że gdańszczanie tak licznie uczestniczą w Orszaku Trzech Króli. To świadectwo żywej tradycji i zaangażowania naszej społeczności w pielęgnowanie kulturowego i duchowego dziedzictwa miasta.
Uczestnicy orszaku również podzielili się wrażeniami. Uczniowie Szkoły "Fregata" podkreślali, że udział w wydarzeniu to dla nich nie tylko zabawa i okazja do przebrania się w stroje, ale także lekcja historii i tradycji. Maria Kmiecik z rodziną z gdańskiego Wrzeszcza mówi, że uczestnictwo w gdańskim orszaku to coroczna tradycja. - Udział w orszaku pozwala nam poczuć wspólnotę i radość z narodzin Jezusa. Śpiewanie kolęd to piękna polska tradycja. Cieszy mnie, że widzę tu co roku rodziny z dziećmi. Jest tłumnie, ciasno, ale atmosfera jest fantastyczna - mówiła gdańszczanka. - Cieszę się, że mogę być częścią tego wydarzenia. To przypomnienie o wartościach, które są dla mnie ważne. Orszak Trzech Króli w Gdańsku stał się nieodłącznym elementem miejskiego kalendarza. Przyciąga co roku coraz większą liczbę uczestników, którzy wspólnie celebrują to wyjątkowo radosne, rodzinne święto - dodał pan Aleksander z Oliwy.
Tegoroczne hasło orszaku - "Kłaniajcie się, królowie!" - nawiązywało do pastorałki "Do szopy, hej pasterze" i zachęcało do oddania pokłonu nowo narodzonemu Dzieciątku. Organizatorami wydarzenia byli parafia Najświętszej Maryi Panny oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Edukacyjnego Fregata. Patronat nad orszakiem objęli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz abp Wojda.