W niedzielny wieczór, 19 stycznia, uroczyste nieszpory w archikatedrze oliwskiej zainaugurowały Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji gdańskiej. W wydarzeniu modlitewnym uczestniczyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, wspólnie prosząc o jedność w wierze i troskę o świat stworzony przez Boga.
Liturgii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wraz z nim modlili się metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, ks. mitrat Dariusz Jóźwik z Kościoła prawosławnego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz kapłani katoliccy i przedstawiciele innych wyznań. Homilię wygłosił bp Marcin Hintz, zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Nieszpory ekumeniczne w archikatedrze oliwskiejBiskup Hintz rozpoczał swoje rozważania od słów Listu św. Pawła do Rzymian: "Stworzenie z wytrwałością oczekuje objawienia synów Bożych". Kaznodzieja podkreślił, że stworzenie jest nie tylko dziełem Boga, ale też wyzwaniem dla człowieka, który ma pełnić rolę jego strażnika. - Stworzenie wzdycha i rodzi w bólach, podobnie jak my, ludzie, którzy potrzebujemy odkupienia. Jesteśmy częścią tej wielkiej całości, ale jako ludzie często zapominamy o naszej odpowiedzialności - mówił.
Biskup zwrócił uwagę na pilne problemy ekologiczne, które dotykają współczesny świat. Mówił o zmianach klimatycznych, zaburzeniach w świecie przyrody, takich jak przedwczesne budzenie się pszczół zimą, czy o innych konsekwencjach nieodpowiedzialnej ingerencji człowieka w stworzenie. - System stworzony przez Boga jest naruszany przez nasze działania. Musimy się zastanowić, czy stworzenie będzie w stanie poradzić sobie z naszą ingerencją - ostrzegał.
Słowo biskupa Marcina Hintza - fragmentW swoim słowie bp Marcin Hintz nawiązał do łączącego ekumenię i ekologię greckiego pojęcia "oikos", oznaczającego dom. - Kościół jest naszym duchowym domem, ale stworzenie to dom, w którym wszyscy przebywamy na co dzień. Obie te rzeczywistości wymagają naszej troski i odpowiedzialności - podkreślał. Zwrócił uwagę na wartość wspólnych inicjatyw, takich jak pielgrzymki ekumeniczne i ekologiczne, które stanowią wyraz chrześcijańskiej troski o świat.
Kaznodzieja zakończył swoje rozważania wezwaniem do modlitwy o przemianę ludzkich serc i postaw. - Niech Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie dla nas wszystkich inspiracją do stawania się strażnikami stworzenia, a nie jego niszczycielami - apelował bp Hintz.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas nie tylko teologicznej refleksji, ale także wezwania do konkretnego działania na rzecz świata, który jest wspólnym domem wszystkich ludzi.
Uroczyste modlitwy w najbliższych dniach odbędą się:
22 stycznia (środa), godz. 18 - Kościół ewangelicko-augsburski - kościół Zbawiciela w Sopocie, ul. Parkowa 5,
23 stycznia (czwartek), godz. 17 - Kościół ewangelicko-metodystyczny w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Pniewskiego 8,
24 stycznia (piątek), godz. 18 - modlitwa o pokój z przedstawicielami innych religii - Centrum Ekumeniczne św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, ul. Polanki 124,
25 stycznia (sobota), godz. 17 - Kościół prawosławny w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Traugutta 45.