Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo u luteranów przejdź do galerii

Sopocki kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela był kolejnym przystankiem na mapie spotkań w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Homilię wygłosił bp Piotr Przyborek.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela w Sopocie odbyło się kolejne nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Kościołów: bp  Marcin Hintz oraz ks. Grzegorz Fryda z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. mitrat Dariusz Jóźwik z Kościoła prawosławnego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego ewangelicko-augsburskiego. Kościół rzymskokatolicki reprezentowali bp Przyborek oraz ks. kan. Dariusz Ławik, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu w Archidiecezji Gdańskiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo u luteranów - przywitanine - bp Marcin Hintz.
Justyna Liptak /Foto Gość

Tematem tego dnia wspólnej modlitw był: "Duch Święty, dawca życia i radości". - Św. Łukasz opisuje w Dziejach Apostolskich, jak to w dzień Pięćdziesiątnicy, widok języków ognistych oraz dźwięk wiatru zwiastował przyjście Ducha Świętego na apostołów i uczniów. Doprowadziło to do tego, że oni na nowo się narodzili. Duch Święty daje radość i życie. Widzimy, jak Piotr z apostołami wyszli i zaczęli głosić słowo Boże, słowo o zmartwychwstaniu Chrystusa, a tego dnia pięć tysięcy ludzi poprosiło o przebaczenie. Pan Jezus powiedział: "Musisz się na nowo narodzić z ducha i z wody, a wtedy rzeczywiście staniesz się nowym człowiekiem" - mówił bp Przyborek w trakcie homilii.

- Zobaczmy, co nam daje to nowe narodzenie z wody i z Ducha Świętego. Dlaczego ono jest tak potrzebne? Dlaczego jest niezbędne? Przyjmijmy opis z pierwszego czytania, które słyszeliśmy w księdze Ezechiela. On zapowiada wyzwolenie Izraelitów z niewoli babilońskiej. Jednak prorok podkreśla, że można być wolnym fizycznie, ale zniewolonym duchowo. Bóg obiecuje: "Daję wam nowe serce i nowego ducha tchnę w wasze wnętrze". To jest coś niesamowitego. Żeby mieć nowe serce, trzeba przeprowadzić operację duchową: oddać poprzednie życie i rozpocząć nowe - podkreślił.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo u luteranów. Bp Piotr Przyborek fragment homilii
Justyna Liptak /Foto Gość

W dalszej części rozważania zauważył, że Ducha Świętego prowadzi człowieka drogą często niespodziewaną. - W Dziejach Apostolskich czytamy o Filipie, który głosił Ewangelię dworzaninowi etiopskiemu. Duch Święty poprowadził Filipa do ochrzczonego Etiopczyka, a potem natychmiast posłał go dalej. To ukazuje wolność w Duchu Świętym - człowiek jest narzędziem w rękach Boga i pozwala się prowadzić. Podobną historię widzimy w życiu św. Pawła, który podczas drugiej wyprawy misyjnej chciał udać się do Efezu, ale Duch Święty poprowadził go w inną stronę, do Europy, gdzie było większe dobro do zrealizowania. To pokazuje, że Duch Święty prowadzi nas do rzeczy, które są nie tylko dobre, ale najlepsze - zaznaczył.

- Sztuką jest oddać się Duchowi Świętemu, modlić się o Jego obecność i pozwolić Mu nas prowadzić. Niech te historie inspirują nas do wiary, odwagi i gotowości do podejmowania wielkich dzieł w imię Boga - zakończył bp Przyborek.

Do uczestników słowo pozdrowienia skierował również bp Hintz. - W tym roku, jako chrześcijanie, szczególnie wspominamy jedną rocznicę związaną z Soborem Nicejskim z 325 roku. To wydarzenie zjednoczyło chrześcijan ze Wschodu i Zachodu, a dzięki 318 ojcom soborowym, którzy przybyli do Nicei, dziś możemy wspólnie wyznawać wiarę. To wyznanie wiary, choć redagowane i uzupełniane na przestrzeni wieków, jest wciąż wyrazem jedności Kościoła. W tradycji luterańskiej oraz wielu innych wspólnotach chrześcijańskich zachęca się, aby podczas nabożeństw używać tego wyznania - nicejsko-konstantynopolitańskiego, by powracać do jego pierwotnej treści - wyjaśnił.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo u luteranów - fragment modlitwy.
Justyna Liptak /Foto Gość

- Dla wielu osób może wydawać się to nieistotne, ale dla naszych sióstr i braci w tradycji wschodniej ma to ogromne znaczenie. W tym roku po raz pierwszy w naszym Kościele wyznanie wiary wypowiedziane zostało w swojej pierwotnej soborowej formie. Szukamy różnych sposobów wyrażania naszej jedności, choć wiemy, że droga do niej bywa wyboista i trudna. Dialogi teologiczne nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, ale umiłowanie modlitwy i życie w przekonaniu, że nasze działania mają sens, pozwala wierzyć, że Duch Święty nas prowadzi - podkreślił bp Hintz.

Zaznaczył również, że ekumenizm to nie tylko tydzień modlitwy, ale codzienna troska o jedność, wspólne modlitwy za nasz region, miasto i ojczyznę.

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - "Czy wierzysz w to?" (J 11,26). Materiały modlitewne zostały opracowane przez monastyczną wspólnotę Bose z Włoch.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..