Zapewnia opiekę chorym i niesamodzielnym dorosłym, dając w ten sposób ich rodzinom chwilę na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje czasu.
Plan, aby powstało miejsce, w którym wsparcie znajdą osoby na co dzień zajmujące się opieką nad chorymi bliskimi zrodził się w Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi również Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku już kilka lat temu. Centrum Opieki Wytchnieniowej miało być odpowiedzią na potrzeby opiekunów osób wymagających opieki. Fundacyjny zespół wielokrotnie sygnalizował konieczność pomocy opiekunom rodzinnym, prowadząc kampanie i działania na ich rzecz. Prowadzone były m.in.: szkolenia, powstały publikacje na temat opieki, a także portal internetowy będący kompendium wiedzy dla opiekunów rodzinnych: opiekunrodzinny.pl.
Przyglądając się dobrym praktykom realizowanym w Europie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie dużo wcześniej zwrócono uwagę na starzenie się społeczeństwa i na rosnącą liczbę opiekunów rodzinnych, postanowili działać także w Gdańsku. Bo opieka wytchnieniowa ma stanowić bardzo konkretną pomoc i służyć opiekunom, którzy sprawują ją przez dłuższy czas nad osobą niesamodzielną, ponieważ każdy potrzebuje odpoczynku oraz urlopu. Zwłaszcza jeśli przez długi czas opiekun nie dosypia, czuwając i nasłuchując przez sen, czy jego najbliżsi go nie wołają. Stąd większość opiekunów pytanych o to, co by zrobili z dniem wolnym, tylko dla siebie, odpowiada, że poszliby do lekarza, a najchętniej by się właśnie wyspali.
Centrum ma zapewnić im odpoczynek, połączony z pewnością, że ktoś profesjonalnie zajmie się ich bliskimi, by towarzyszyło im poczucie, że mogą spokojnie zrobić coś dla siebie, bo dla niektórych jest to przypuszczalnie pierwszy taki wolny czas po wielu latach stałej opieki. Chociaż odpoczynek wydaje się czymś naturalnym oraz bardzo potrzebnym, pracownicy COW przyznają, że wielu opiekunów ma opory przed skorzystaniem z niego. Najpewniej wynika to z przekonania, że nikt nie poradzi sobie lepiej z opieką nad ich bliskimi niż oni sami. To natomiast prowadzi do zespołu wypalenia opiekuna. Bo nawet jeśli lubimy dane zajęcie, nawet jeśli wykonywane jest przez nas z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem, to w momencie, kiedy brakuje nam czasu na złapanie dystansu, włącza się karuzela emocji. Opiekun przechodzi od stanu frustracji po wstyd za nią. Nadal za mało mówi się w Polsce o stanie wypalenia. Wciąż, niestety, nie poświęca się mu wystarczającej uwagi.
Symboliczne wbicie łopaty pod Centrum Opieki Wytchnieniowej odbyło się w 2022 r. w Światowy Dzień Chorego. Po półtora roku COW rozpoczęło działania. Na działce przy ul. Kopernika, sąsiadującej z terenami zielonymi stanęły trzy połączone ze sobą budynki.
COW oferuje 24 klimatyzowane pokoje i przestrzeń terapeutyczną. Zaprojektowano je z myślą o komforcie osób z niepełnosprawnościami. W ramach wsparcia dostępne są: opieka dzienna (8.00–18.00), do 240 godzin rocznie oraz opieka całodobowa - do 14 dni rocznie.
Podopieczni mają zapewnioną pomoc opiekunów, terapeutów, psychologa, fizjoterapeutów i kapelana. W trakcie pobytu całodobowego gwarantowane jest pełne wyżywienie, a w dziennym - ciepły posiłek dla osób przebywających powyżej 4 godzin.
Centrum prowadzi także grupy wsparcia i warsztaty dla opiekunów rodzinnych. Podopieczni mogą uczestniczyć w zajęciach z terapii manualnej, arteterapii czy muzykoterapii.
Jak skorzystać?
Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę www.opiekawytchnieniowa.pl lub osobiście przy ul. Kopernika 17C w Gdańsku. Wśród wymaganych dokumentów są: orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym), karta zgłoszenia do projektu, Diagnoza Potrzeb, zaświadczenie lekarskie CO, a także regulamin opieki całodobowej do pobrania na stronie opiekawytchnieniowa.pl.
COW nie obejmuje opieką osób uzależnionych, z chorobami psychicznymi, w terminalnej fazie choroby nowotworowej, z autyzmem ani hospitalizowanych w ciągu ostatnich 2 tygodni.
- Naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym opiekunowie znajdą wsparcie i wytchnienie, a podopieczni - profesjonalną opiekę w godnych warunkach - podkreśla Agnieszka Wirpszo, dyrektor COW.
Więcej o Centrum Opieki Wytchnieniowej w 6. numerze "Gościa Gdańskiego" na 9 lutego.