W dniach 11–12 lutego w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku odbywało się zebranie Rejonu Pomorskiego Duszpasterstwa Rodzin. Spotkanie to zgromadziło przedstawicieli: archidiecezji gdańskiej i szczecińsko-kamieńskiej, diecezji pelplińskiej, toruńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej.
Spotkania regionu pomorskiego duszpasterstwa rodzin organizowane są cyklicznie w ramach struktur istniejących już od 60 lat, a ich celem jest wymiana doświadczeń oraz opracowanie strategii działania na rzecz rodzin w Kościele. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczył bp Piotr Przyborek, który jest członkiem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, jak i reprezentanci poszczególnych diecezji.
Podczas pierwszego dnia spotkania przeprowadzono warsztaty, których głównym celem było omówienie sposobów wdrażania duszpasterstwa rodzin na poziomie parafialnym. Warsztaty trwały pięć godzin i zgromadziły zarówno kapłanów, jak i świeckich - małżeństwa, które od lat angażują się w życie wspólnot parafialnych.
Podczas dyskusji poruszono kluczowe zagadnienia, takie jak diagnoza obecnej sytuacji, obejmująca analizę dotychczasowych inicjatyw skierowanych do małżeństw i rodzin oraz ich skuteczność. Zwrócono uwagę na potrzeby młodych małżeństw, podkreślając konieczność budowania więzi i towarzyszenia rodzinom, zwłaszcza w pierwszych latach ich wspólnego życia. Omówiono również nowe inicjatywy duszpasterskie, organizację rekolekcji dla małżeństw oraz angażowanie świeckich w życie parafii.
- Skupiliśmy się przede wszystkim na małżeństwach, które nie należą do żadnej grupy formacyjnej - tych, którzy nie są zrzeszeni, ale jednocześnie chcą żyć Kościołem, udzielać się w parafii. Wypisaliśmy sobie różne inicjatywy, które działają w poszczególnych parafiach i są naprawdę fantastyczną formą spotkań dla małżonków - mówi Anna Mrozowicz, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.
Zebranie Regionu Pomorskiego Duszpasterstwa Rodzin - rozpoczęcie Mszy św. - abp Tadeusz Wojda- Kościół powinien być miejscem otwartym, a plebanie nie mogą pozostawać zamkniętymi twierdzami. Zwróciliśmy uwagę, że parafie mogą pełnić rolę przestrzeni do spotkań także w formie zajęć tematycznych, jak warsztaty rękodzielnicze, spotkania przy kawie czy nawet zajęcia fitness. Celem jest stworzenie przestrzeni, w której ludzie poczują się częścią wspólnoty, zanim zdecydują się na głębsze zaangażowanie duchowe - dodaje doradczyni.
Drugiego dnia z doradcami spotkał się abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Przewodniczył Mszy św., w czasie której podkreślił, że fundamentem każdej wspólnoty rodzinnej jest Jezus Chrystus.
- Rodzina mierzy się dziś z wieloma trudnościami, dlatego tak ważne jest, byśmy jako Kościół tworzyli przestrzeń wsparcia i dialogu. Bóg dał człowiekowi wolność, by mógł podejmować decyzje w duchu miłości i odpowiedzialności - mówił arcybiskup.
- Cieszę się, że mamy to spotkanie w tym roku w Gdańsku i że zgromadziła się tutaj tak liczna grupa osób, którym leży na sercu dobro naszych rodzin. To ważne, bo rodzina mierzy się dziś z wieloma trudnościami. Dobrze, że nasze spotkanie opiera się na Eucharystii i spotkaniu z Jezusem Chrystusem, który jest fundamentem naszego życia - dodał meyropolita gdański.
- Rejonowe spotkanie doradców duszpasterstwa rodzinnego z Pomorza jest dla nas wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń. Choć jesteśmy blisko siebie jako diecezje, często mamy różne spojrzenia i odmiennie wypracowane metody pracy. To spotkanie pozwala nam dostrzec te różnice, ale także czerpać z dorobku innych- – mówi ks. Wojciech Klawikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin AG. Podkreślił także, że wzajemne uczenie się i inspirowanie to klucz do skutecznego duszpasterstwa rodzinnego.
W ramach spotkania nie zabrakło czasu na spotkanie przy grobie ks. Krzysztofa Homoncika, kapłana zasłużonego dla duszpasterstwa rodzin. - Jego zaangażowanie w tę działalność było szeroko znane nie tylko w Gdańsku, ale i poza jego granicami. Przez 15 lat pełnił funkcje diecezjalnego Duszpasterza Rodzin Archidiecezji Gdańskiej. - podkreśla ks. Klawikowski.
Organizatorzy podkreślają, że wypracowane podczas warsztatów wnioski posłużą jako podstawa do dalszego rozwijania działań duszpasterstwa rodzin w poszczególnych diecezjach i parafiach.
Więcej o zebraniu rejonu pomorskiego duszpasterstwa rodzin w 8. numerze "Gościa Gdańskiego" na 23 lutego.