Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Gdańsku - pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i na cmentarzach spotkali się gdańszczanie i przedstawiciele IPN.
Nowe święto państwowe, ustanowione przez Sejm RP na początku roku, ma uhonorować żołnierzy największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie. Gdańskie uroczystości zgromadziły przedstawicieli instytucji państwowych, władze samorządowe oraz mieszkańców, którzy chcieli oddać hołd bohaterom walki o niepodległość.
W centrum wydarzeń 14 lutego znalazło się stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Gdańsk, zlokalizowane przy Bramie Wyżynnej. Pracownicy IPN przygotowali materiały edukacyjne oraz patriotyczne gadżety, a odwiedzający mieli okazję dowiedzieć się więcej o działalności Armii Krajowej i jej znaczeniu dla odzyskania niepodległości przez Polskę.
Jednym z kluczowych momentów obchodów była oficjalna ceremonia pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. W imieniu IPN Gdańsk kwiaty złożył dyrektor oddziału, Marek Szymaniak. - Armia Krajowa była siłą, która nigdy nie poddała się okupantom. To dzięki ich poświęceniu możemy dziś cieszyć się wolnością - podkreślił w swoim przemówieniu.
Obchody miały także wymiar refleksyjny - objęły miejsca spoczynku żołnierzy AK na gdańskich nekropoliach. Na cmentarzu Srebrzysko pracownicy IPN zorganizowali spacer historyczny śladem bohaterów, podczas którego oznaczono groby specjalnymi tabliczkami weterana walk o wolność i niepodległość Polski.
Podobnie było na cmentarzu Łostowickim, gdzie w kwaterze Armii Krajowej zapłonęły znicze na grobach żołnierzy. Uroczystość zorganizowano we współpracy z Miastem Gdańsk oraz Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Licznie stawiła się tu młodzież z gdańskich szkół. Był to czas zadumy i refleksji nad poświęceniem tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Organizatorzy przypomnieli, że każdy może oddać hołd członkom AK, odwiedzając ich groby i dbając o ich dziedzictwo historyczne. - Z szacunku dla bohaterów i z miłości do Polski; pamiętajmy o nich zawsze - zaapelował dyrektor IPN w Gdańsku.
W obchodach uczestniczyła także młodzież szkolna, dla której była to cenna lekcja historii. - To ważne, abyśmy pamiętali o bohaterach, którzy walczyli za nasz kraj. Dzięki takim wydarzeniom możemy lepiej zrozumieć ich poświęcenie - mówił Mateusz, uczeń jednego z gdańskich liceów. Podobnego zdania była Zuzanna, uczennica szkoły podstawowej, która podkreśliła znaczenie edukacji historycznej. - Nie zawsze mamy okazję dowiedzieć się o takich wydarzeniach na lekcjach. Dzisiejsze obchody pomogły mi zrozumieć, jak wielką rolę odegrali żołnierze AK w historii Polski - powiedziała.