W piątkowy poranek 28 marca abp Tadeusz Wojda sprawował Eucharystię z okazji 4. rocznicy ingresu do archikatedry oliwskiej. Na modlitwie zgromadzili się wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz świeccy wierni.
Uroczystą Mszę św. w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Wojdy koncelebrowali biskupi pomocniczy bp Wiesław Szlachetka i bp Piotr Przyborek oraz bp Marek Marczak, sekretarz generalny KEP, wraz z kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi.
W homilii pasterz podkreślił, że często zastanawiamy się, co Bóg chce nam przekazać. - Jego słowo jest zawsze skierowane do nas. Ma nas prowadzić, ubogacać i pomagać w codziennym życiu - zaznaczył.
Nawiązując do odczytanej wcześniej Ewangelii, kapłan zwrócił uwagę na jej motyw przewodni, odmienny od innych sporów, jakie Jezus prowadził z uczonymi w Piśmie. Tym razem Chrystus odpowiada na pytanie uczonego: "Które z przykazań jest najważniejsze?". Nie szuka filozoficznej odpowiedzi ani nie przekonuje zawiłymi argumentami. Zamiast tego przypomina największą i najważniejszą modlitwę Izraela - Szema Jisrael, która dla Żydów ma takie znaczenie, jak dla chrześcijan modlitwa "Ojcze nasz" - tłumaczył abp Wojda.
- Na jej podstawie Jezus odpowiada: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą". Te słowa nie wymagają komentarza - są jasne, głębokie, piękne i kompletne. Wystarczy je realizować. Warto jednak nieustannie je sobie przypominać, ponieważ życie często stawia nas przed trudnościami - zwątpieniem, zmęczeniem, pokusą rezygnacji. A jednak Jezus mówi wyraźnie: "Nie ma innego Boga oprócz jednego" - podkreślił kaznodzieja.
Arcybiskup przytoczył także drugie, równie ważne przykazanie: "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego". - Jezus przypomina, że pragnienie miłości jest wpisane w ludzką naturę - każdy chce kochać i być kochanym. Jednak miłość do Boga i drugiego człowieka wymaga wysiłku i nie zawsze przychodzi łatwo - tłumaczył.
Następnie hierarcha zaznaczył, że codziennie potrzebujemy nawrócenia. - W pierwszym czytaniu z Księgi Proroka Ozeasza słyszymy: "Wróć, Izraelu, do Pana, Boga swego!". To wezwanie jest skierowane do każdego z nas. Prorok zachęca: "Zabierzcie ze sobą słowa i wracajcie do Pana. Mówcie do Niego: Odpuszczamy wszelką nieprawość, przyjmij to, co dobre". W czasie Wielkiego Postu te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Już od początku tego okresu liturgicznego słyszymy wezwanie: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" - przypomniał metropolita gdański.
- Niech więc dzisiejsza Ewangelia i czytania będą dla nas zachętą, abyśmy - jak uczony w Piśmie - szukali prawdy i zbliżali się do Jezusa. Bo do kogo innego mamy się zwracać, jeśli chcemy zrozumieć Bożą wolę? - zakończył abp Wojda.
Pod koniec Mszy św. przedstawiciele wiernych, duchowieństwa oraz osób życia konsekrowanego złożyli metropolicie życzenia, wyrażając jednocześnie wdzięczność za jego posługę pasterską w archidiecezji. Arcybiskup podziękował zgromadzonym za ich obecność i modlitwę.
Abp Wojda został ustanowiony przez papieża Franciszka ordynariuszem diecezji gdańskiej i metropolitą gdańskim 2 marca 2021 roku. Kanoniczne objęcie archidiecezji nastąpiło 25 marca, a uroczysty ingres do archikatedry w Gdańsku-Oliwie odbył się 28 marca tego samego roku.