Wystarczyło 45 minut, by sprawdzić znajomość Ksiąg Ezdrasza, Nehemiasza i Listów św. Pawła. Ale zanim młodzież usiadła do testu w diecezjalnym etapie 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, usłyszała mocne słowa o przymierzu, które nie wygasło. - Abraham ucieszył się z przyjścia Jezusa, bo zobaczył, że jego wiara miała sens - mówił w archikatedrze oliwskiej bp Wiesław Szlachetka.
W czwartek 10 kwietnia w kaplicy Mariackiej archikatedry oliwskiej zabrzmiały słowa, które w Biblii niosą się przez pokolenia: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę". Abraham, bohater liturgii słowa i homilii bp. Wiesława Szlachetki nie tylko opuścił swój dom, ale wszedł w przymierze, które - jak przypomniał kaznodzieja - przyniosło błogosławieństwo całym narodom.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej - homilia (fragment)- Bóg zawarł z Abrahamem przymierze i dotrzymał obietnicy. - Ja będę Bogiem twoim i twego potomstwa, a wy będziecie moim ludem - mówił hierarcha, podkreślając, że każde przymierze w Biblii ma jednego inicjatora: Boga. - On nakazuje, obiecuje i nie wycofuje się ze słowa - dodał.
Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej nie tylko przewodniczył Mszy Świętej, ale jako juror towarzyszył młodym uczestnikom konkursu biblijnego. W homilii omówił szeroko temat przymierza - od Adama i Ewy przez Noego, aż po Abrahama i Nowe Przymierze, którego pośrednikiem jest Jezus Chrystus. - Abraham uwierzył Bogu. Ta jego wiara dała mu usprawiedliwienie, zbawienie - przypomniał, cytując św. Pawła z Listu do Rzymian. - Dlatego Jezus mówi dziś do Żydów: "Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał go i ucieszył się".
Kaznodzieja pokazał Abrahama nie jako postać z odległych kart Biblii, ale jako kogoś bliskiego: człowieka, który ufał Bogu przy studni, przy budowie namiotu, przy podejmowaniu gości. I wreszcie wtedy, gdy miał złożyć w ofierze swojego jedynego syna.
- Abraham dał Bogu wszystko, bo wierzył, że odzyska syna, ale przede wszystkim otrzyma zbawienie. Dlatego naśladujemy jego wiarę. Bo ta wiara ubogaca życie, nadaje sens pracy, nauce, relacjom - mówił.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej - testPodkreślił, że udział młodych w konkursie nie jest tylko sprawdzeniem wiedzy, ale wyrazem tej właśnie wiary. - Podjęliście trud, który nigdy nie zostanie zapomniany. Rozraduje was tak, jak rozradowało Abrahama przyjście Jezusa - zakończył swoje rozważania w kaplicy Mariackiej.
Po Mszy Świętej młodzież z różnych zakątków diecezji udała się do auli Jana Pawła II. Tam rozpoczęła się pisemna część konkursu. Ponad 40 pytań i tylko 45 minut na udzielenie odpowiedzi. Potem przyszedł czas na ustne zmagania.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej - uczestnik Szymon CiszekDo ścisłego finału diecezjalnego etapu zakwalifikowało się sześć osób, ale tylko trzech zwycięzców mogło przejść dalej. Antoni Ptak, Norbert Bańka i Stanisław Ptak - to oni będą reprezentować archidiecezję gdańską w ogólnopolskim finale w Niepokalanowie. Wszyscy są uczniami Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku i wychowankami katechety Konrada Cabaja.
Wiedza to jedno, ale jak powiedział biskup Szlachetka, bez wiary zostaje tylko litera. - Przymierze, które Bóg zawarł z Abrahamem, osiągnęło swoją pełnię w Jezusie. I w was, jeśli tylko Mu zaufacie - zwrócił się do młodzieży.