14, 22 i 27 kwietnia obchodzone będą dni pamięci Antoniego Michny - przedwojennego dyrektora miejscowej szkoły, budowniczego kościoła w Gdańsku-Letnicy oraz wybitnego działacza Polonii gdańskiej.
W tym roku przypada 85. rocznica męczeńskiej śmierci społecznika, który podczas zawieruchy II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Stutthof. Antoni Michna wpisał się w historię gdańskiej Letnicy jako nauczyciel, patriota i budowniczy kościoła pw. św. Anny, poświęconego 30 lipca 1933 roku. Za swoją działalność A. Michna został w 1935 r. uhonorowany odznaczeniem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”. W pierwszych dniach września 1939 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, gdzie zamordowano go 14 kwietnia 1940 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Gdańsku-Zaspie.
Letnicka parafia pw. Świętych Anny i Joachima w wyjątkowy sposób uczci rocznicę śmierci patrioty. W Wielki Poniedziałek 14 kwietnia o godz.18 Mszy św. w jego intencji przewodniczyć będzie ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej. Po Eucharystii nastąpi przejazd na zaspiański cmentarz, gdzie przy grobie A. Michny zostanie odmówiona modlitwa połączona ze złożeniem kwiatów i zapaleniem świec.
We wtorek 22 kwietnia o godz. 18 odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Polacy w międzywojennym Gdańsku w świetle życia Antoniego Michny”. Wśród prelegentów są: Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, Karolina Masłowska z lnstytutu Pamięci Narodowej, Elżbieta Grot, była kierowniczka działu naukowego Muzeum Stutthof, oraz ks. Zbigniew Drzał, proboszcz parafii w Letnicy. Tego samego dnia o 19.00 w nawie bocznej kościoła otwarta zostanie wystawa „Świadek wiary i polskości Gdańska”.
Natomiast w niedzielę 27 kwietnia o godz. 11 sprawowana będzie uroczysta Msza św. z poświęceniem i odsłonięciem tablicy pamiątkowej ku czci Nauczyciela z Letnicy.
Więcej informacji na stronie: www.parafialetnica.pl