Już 11 maja w Gdańsku odbędzie się archidiecezjalny odpust ku czci św. Wojciecha - patrona Polski i archidiecezji gdańskiej.
Jak zaznaczył w czasie konferencji prasowej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, odpust to przede wszystkim okazja do tego, aby wspólnie poświętować, zastanowić się nad naszą misją, którą pełnimy w społeczeństwie.
- Świętujemy na Wzgórzu św. Wojciecha, ponieważ - zgodnie z tradycją - to właśnie tutaj, po przybyciu do Gdańska w 997 r., św. Wojciech ochrzcił pierwszą grupę mieszkańców. Można powiedzieć, że była to zalążkowa wspólnota Gdańska, ówczesnej osady, która już wtedy skupiała pewną liczbę mieszkańców. Z tej grupy pierwszych ochrzczonych z czasem zaczęła się rozwijać wspólnota, która dała początek nie tylko dzisiejszej diecezji, ale i szerzej - ewangelizacji całego Pomorza. Dzisiejsza żywa wiara, struktury parafialne i diecezjalne są owocem tamtego wydarzenia i ponadtysiącletniej historii chrześcijaństwa na tych ziemiach - zaznaczył metropolita.
Konferencja prasowa odnośnie odpustu św. Wojciecha - abp Tadeusz Wojda.Dodał, że uroczystości mają więc dwojaki wymiar: z jednej strony przypominają postać św. Wojciecha, jego dar wiary oraz ofiarę życia złożoną w męczeństwie, z drugiej - stają się okazją do refleksji nad tym, jak dziś żyjemy wiarą w obecnych warunkach społecznych i kulturowych.
- Chcąc podkreślić wyjątkowość tegorocznych obchodów - przypadających 11 maja - zaprosiliśmy do udziału prymasa Czech i arcybiskupa Pragi, ponieważ św. Wojciech był biskupem Pragi. Po opuszczeniu Czech udał się do Rzymu, gdzie przebywał przez cztery lata. Choć planował powrót do Pragi, sytuacja społeczna i polityczna uniemożliwiła mu to - można powiedzieć, że czekał na "wizę", na zgodę na powrót. Gdy ta nie nadchodziła, postanowił udać się na północ - przez Gniezno i Poznań dotarł do naszych stron. Według tradycji, przybył do Gdańska na przełomie zimy i wiosny 997 r., a 23 kwietnia poniósł męczeńską śmierć - przypomniał abp Wojda.
- Zaproszony przez nas abp Jan Graubner, następca św. Wojciecha w Pradze, będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosi kazanie. Chcemy w ten sposób podkreślić duchową więź, jaka nas łączy z Pragą - więź, która wypływa nie tylko z postaci św. Wojciecha, ale i z głębszej jedności w Jezusie Chrystusie, w Eucharystii i w misji Kościoła - podkreślił przewodniczący KEP.
Odpust św. Wojciecha to - jak wyjaśnia ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego - wstęp do kolejnych wydarzeń, które odbędą się 15 i 16 maja. Pierwsze z nich to sympozjum z okazji trwającego jubileuszu 100-lecia archidiecezji gdańskiej, które odbędzie się 15 maja w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie. Start o godz. 18.30. Prelegentami będą: dr Jan Hlebowicz, dr hab. Janusz Trupinda, bp dr Piotr Przyborek. - Będzie to okazja do przyjrzenia się przełomowym momentom w historii diecezji gdańskiej, porozmawiania o materialnym dziedzictwie Kościoła, a spróbujemy odczytać słowo Boże dla naszego aktualnego momentu, w którym się znajdujemy jako Kościół gdański - zachęca.
Anna Halasz, wiceprezes Stowarzyszenia "Katolickie Centrum Kultury"- Kolejne wydarzenie dedykowane jest szczególnie młodzieży. Jest to Wieczór Modlitwy Młodych. Wiemy, to jest cykliczne wydarzenie, które już po raz 61. odbędzie się w naszej archidiecezji, ale ono w tym roku i w tym kontekście będzie miało też wyjątkowy charakter. Odbędzie się 16 maja. Rozpoczęcie o godz. 20 w Domu Propedeutycznym Gdańskiego Seminarium Duchownego przy kościele św. Ignacego Loyoli na Starych Szkotach - zapowiada dyrektor.
Odpust św. Wojciecha - program: