Już po raz dziesiąty uczniowie szkół podstawowych z województwa pomorskiego stanęli do rywalizacji w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Janie Pawle II. Inicjatywa, której celem jest propagowanie wiedzy o życiu, pontyfikacie i wartościach zawartych w nauczaniu papieża Polaka, zgromadziła młodzież z klas VI–VIII, gotową podjąć wyzwanie.
Tegoroczna edycja miała wyjątkowy wymiar - upamiętnienie 40. rocznicy Światowego Spotkania Młodych, które odbyło się w Rzymie w marcu 1985 roku. To właśnie wtedy z inicjatywy św. Jana Pawła II narodziła się idea Światowych Dni Młodzieży - wydarzenia, które do dziś jednoczy młodych ludzi z całego świata. Hasłem przewodnim olimpiady były słowa z 1 Listu św. Piotra: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was" (1 P 3,15).
Finał olimpiady odbył się w formie prezentacji multimedialnych, które uczestnicy przygotowali na temat istoty nauczania św. Jana Pawła II. - Ten konkurs ma już swoją historię. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, w gimnazjum w Kosakowie. Wtedy konkurs miał formę testu wiedzy. W kolejnych latach, przede wszystkim z powodu pandemii, nie mogliśmy się spotykać ani zapraszać uczniów, dlatego zrodził się pomysł, co z tym zrobić. Tak pojawiły się dwa etapy: test wiedzy oraz prezentacja multimedialna - mówi Maria Hinca, koordynatorka i pomysłodawczyni inicjatywy.
Rafał Juszczyk - rozpoczęcie gali X Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o św. Janie Pawle II– Każdego roku wybieramy temat związany ze wspomnieniem Światowych Dni Młodzieży. Chciałam, żeby młodzież mogła z tego czerpać, bo Jan Paweł II zostawił tak bogate nauczanie, że czasami trudno wybrać konkretny temat - dodaje.
W tym roku uczniowie pochylili się nad początkiem papieskiej inicjatywy skierowanej do młodych - listem Parati Semper, który św. Jan Paweł II napisał w 1985 roku. To wtedy papież zaprosił młodzież do Rzymu, co zapoczątkowało wieloletnią tradycję międzynarodowych spotkań.
- Dzisiejsza młodzież już nie pamięta papieża. Ale czy docierają do mnie głosy, że to nauczanie coś w nich porusza? Tak, zdecydowanie. Widzę wzruszenie, widzę zaangażowanie dzieci. Trzeba im tylko dać impuls, zachętę. Ten cały wysiłek, który wkładają w przygotowanie prezentacji, to naprawdę nie jest czas stracony. Sama również przygotowuję uczniów, więc wiem, jak to wygląda "od kuchni" - podkreśla M. Hinca.
Wśród 27 prezentacji przygotowanych w tym roku znalazły się prace głębokie, osobiste i pełne przemyśleń. Niektóre z nich zawierały wspomnienia rodzinne - opowieści rodziców o spotkaniach z papieżem czy pielgrzymkach. Największą satysfakcję organizatorom sprawia jednak to, że konkurs rodzi trwałe owoce.
- Dziś mamy tutaj diakona, który jako uczeń brał udział w konkursie w gimnazjum w Kosakowie. To chyba największy owoc całego przedsięwzięcia, z którego jestem bardzo dumna - dodaje pomysłodawczyni.
Jednym z uczestników, który w tym roku szczególnie się wyróżnił, był Ryszard Jan Grabowski, uczeń klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Gdyni - zwycięzca tegorocznej edycji.
- Nauczanie Jana Pawła II jest mi zdecydowanie znane - jako człowiekowi, który sam zmagał się z problemami, które to nauczanie pomaga rozwiązywać. Mam na myśli zgubienie własnego celu, poczucia wartości, czy też samotność i zagubienie w świecie. Ja sam już nie zmagam się z takimi problemami, ale wiem, że wielu młodych nadal je odczuwa. Właśnie dlatego zaangażowałem się tutaj - żeby pokazać, że Bóg jest odpowiedzią na samotność. Bo nie ma ludzi samotnych, jeśli mają w sobie Boga - podkreśla maturzysta.
Jolanta Tarłowska z jury do uczestników X Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o św. Janie Pawle II.Ryszard z dużym uznaniem wypowiada się o postaci papieża Polaka. - Święty Jan Paweł II może być wzorem - nawet teraz, mimo że od jego śmierci minęło już wiele lat. Nadal może być ideałem dla młodego człowieka. Myślę, że był naprawdę wielkim człowiekiem - zarówno z perspektywy religijnej, jak i historycznej. To był człowiek, który, mimo że był głową państwa kościelnego, szukał rozwiązań dyplomatycznych, choćby w kontekście komunizmu w Polsce. Wyszedł zza żelaznej kurtyny i postawił na pokój - mówi Ryszard.
Finał olimpiady zakończył się uroczystą galą, która stała się nie tylko zwieńczeniem wielu tygodni pracy, ale również przestrzenią wspólnego świętowania i bycia razem. Jak podkreślają organizatorzy - Jan Paweł II nadal łączy pokolenia. Jego nauczanie nie jest zamkniętą kartą historii - żyje i inspiruje.
- To nie jest tylko przeszłość - jego słowa wciąż żyją. I to jest piękne. Ta nadzieja, która w nas jest - abyśmy z niej zdali sprawę. To właśnie jest istota tego wszystkiego - podsumowuje Maria Hinca.
Finalistami X Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o św. Janie Pawle II w roku szkolnym 2024/2025 r. zostali:
I miejsce:
II miejsce - ex aequo:
III miejsce - ex aequo: