Abp Wojda: Wiara to nie nauka ani matematyka przejdź do galerii

Uroczystość Najświętszej Trójcy oraz jubileusz 50-lecia podniesienia archikatedry oliwskiej do godności bazyliki mniejszej zgromadziły wiernych w sercu archidiecezji gdańskiej.

Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który w homilii przypomniał, że tajemnicy Boga nie można zamknąć w ludzkich definicjach, ale można ją przeżywać każdego dnia poprzez wiarę, zaufanie i otwartość na Bożą obecność.

Na początku Liturgii metropolita zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter tegorocznych obchodów. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest bowiem świętem patronalnym archikatedry oliwskiej. W tym roku wierni dziękowali również za pół wieku od chwili, gdy papież Paweł VI nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. - Ta bazylika została włączona do grona bazylik na całym świecie i pozostaje w szczególnej łączności z bazylikami rzymskimi. To wyraża jedność wszystkich pokoleń wierzących, którzy przez wieki wyznawali tę samą wiarę - podkreślał arcybiskup.

Uroczystość Najświętszej Trójcy w katedrze oliwskiej - rozpoczęcie Mszy św.
Justyna Liptak /Foto Gość

Metropolita zwrócił uwagę, że współczesny człowiek często próbuje wszystko wyjaśnić i zrozumieć, podczas gdy tajemnica Boga wymyka się ludzkim schematom myślenia. Podkreślał, że istotą wiary nie jest zdobycie pełnej wiedzy o Bogu, ale wejście z Nim w relację opartą na zaufaniu. - Nie jest najważniejsze, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego poznać. Wiara to nie nauka ani matematyka. Wiara to przede wszystkim postawa, zaufanie i otwarcie się na obecność Boga w naszym życiu - mówił.

Abp Wojda przypomniał wiernym rolę każdej z Osób Boskich w historii zbawienia. Mówił o Bogu Ojcu, który stworzył świat i nieustannie prowadzi swój lud; o Jezusie Chrystusie, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie objawił największą miłość Boga do człowieka, oraz o Duchu Świętym, który umacnia wierzących i prowadzi Kościół. - Jezus pozostawił nam jako fundament życia miłość. To właśnie w miłości tworzymy wspólnotę, bronimy się przed grzechem i odnajdujemy drogę do zbawienia - podkreślał metropolita.

Uroczystość Najświętszej Trójcy w katedrze oliwskiej - fragment homilii abp. Tadeusza Wojdy.
Justyna Liptak /Foto Gość

Arcybiskup zaznaczył również, że tajemnica Trójcy Świętej nie jest oderwaną prawdą teologiczną, lecz rzeczywistością obecną w codziennym życiu wierzących. Jak zauważył, chrześcijanin zostaje włączony do wspólnoty Kościoła przez chrzest udzielany w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, a ta sama formuła towarzyszy kolejnym sakramentom oraz najważniejszym momentom życia. - Rozpoczynamy i kończymy dzień znakiem krzyża. Trójca Święta nieustannie nam towarzyszy, pytanie tylko, czy potrafimy otworzyć się na Jej obecność - podkreślał metropolita.

Na zakończenie homilii arcybiskup przywołał obraz słońca, którym Fulton Sheen próbował przybliżyć tajemnicę Boga w Trójcy Jedynego. - Tak jak słońce daje światło, ciepło i życie, tak Bóg daje człowiekowi życie, nadzieję i siłę do codziennego działania. Gdyby zabrakło Boga, nasze życie utraciłoby swój najgłębszy sens - zaznaczył.

Metropolita zachęcał wiernych, by uroczystość Trójcy Przenajświętszej stała się okazją do odnowienia relacji z Bogiem i większego otwarcia na Jego obecność. - Prośmy Trójcę Przenajświętszą, aby nas wspierała, prowadziła i pomagała nam każdego dnia żyć wiarą - zakończył.

Uroczystość Najświętszej Trójcy w katedrze oliwskiej - festyn parafialny.
Justyna Liptak /Foto Gość

Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar nie tylko ze względu na uroczystość odpustową, ale także jubileusz archikatedry oliwskiej, która od pół wieku nosi tytuł bazyliki mniejszej. Dla zgromadzonych wiernych było to święto wdzięczności za historię świątyni oraz przypomnienie, że Kościół nieustannie buduje swoją jedność wokół wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..