Polonia Restituta dla ks. Jana Kaczkowskiego

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 20.09.2012 19:15

- To najwyższe dostępne cywilom odznaczenie dedykuję całej społeczności lokalnej - mówił 19 września w puckim ratuszu ks. dr Jan Kaczkowski

Ksiądz Jan Kaczkowski przed puckim ratuszem Ksiądz Jan Kaczkowski przed puckim ratuszem
ks. Rafał Starkowicz/GN

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ks. Jana Kaczkowskiego, założyciela hospicjum domowego i stacjonarnego w Pucku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość dekoracji odbyła się 19 września w puckim rauszu. Odznaczenie w imieniu prezydenta wręczył Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. 

Laudację podczas tego nadzwyczajnego wydarzenia wygłosił pallotyn, ks. dr Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów. W swoim słowie przedstawił drogę życiową i dorobek trzydziestopięcioletniego kapłana. Podkreślał wielkie oddanie z jakim ks. Jan służy chorym i cierpiącym. Ukazał także jego ogromny wkład w kształtowanie społeczności lokalnej. W wypowiedzi znalazło się także podsumowanie dorobku naukowego odznaczonego księdza. Nie zabrakło tu także wątków osobistych, ponieważ obaj księża znają się od lat. Współpracują także w dziedzinie opieki paliatywnej.

Spotkanie w ratuszu poprzedziła Msza św., którą dla najbliższych współpracowników ks. Jan odprawił w kaplicy Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego w puckiej farze.

Ks. Jan przez większość swojego kapłańskiego życia służył chorym i cierpiącym. Dziś sam zmaga się z chorobą nowotworową.