Książka od Mikołaja

Jan Hlebowicz

publikacja 06.12.2012 23:21

‒ Mikołajkowych imprez jest mnóstwo. Rodzice, którzy przychodzą do nas, chcą zaszczepić w dzieciach miłość do książek ‒ mówi Natalia Jażewska.

‒ Czytanie książek wpływa na wyobraźnię, wrażliwość i intelekt dziecka ‒ mówi Ewa Lider, mama 6-letniej Matyldy ‒ Czytanie książek wpływa na wyobraźnię, wrażliwość i intelekt dziecka ‒ mówi Ewa Lider, mama 6-letniej Matyldy
Jan Hlebowicz/GN

W Cafe Fikcji ‒ nietypowej, gdańskiej księgarnio-kawiarni, 6 grudnia, po raz trzeci odbyły się książkowe spotkanie ze św. Mikołajem.

‒ Ci wszyscy, którzy nie chcą kupować dziecku kolejnej zabawki albo siatki słodyczy, mogą zamówić u nas ciekawą lekturę. Rodzice najlepiej wiedzą co lubią i co powinny czytać ich pociechy. Na każdy egzemplarz dostają 10% zniżki. My opakowujemy książki i przekazujemy je św. Mikołajowi ‒ tłumaczy Natalia Jażewska, współorganizatorka wydarzenia.

Ruben, Matylda i Małgosia przyznają, że bardzo lubią czytać. Z wypiekami na twarzy przeglądają swoje książki, które otrzymali w prezencie. Gdy pytam dlaczego Mikołaj został świętym, 6-cio letnia Małgosia nie waha się z odpowiedzią. ‒ Bo gdy jeszcze żył, dzielił się wszystkim co miał z biednymi ‒ mówi. 

W Cafe Fikcji odbywają się także warsztaty „a JA czy­tam”, dofi­nan­sowane ze środ­ków budżetu Miasta Gdańska. Dr Katarzyna Borkowska, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia z rodzicami m.in. o tym jak mogą zachę­cić swoje pociechy do czytania szkol­nych lek­tur. W tym czasie, w innym pomieszczaniu, dzieci słuchają fragmentów ciekawych książek i uczestniczą w zajęciach plastycznych. 

Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w warsz­tat­ach mogą napisać na adres: biuro@miejsce-dla-kultury.org.