Do abordażu!

Jan Hlebowicz

publikacja 04.01.2013 09:57

‒ Abordaż to jedna z najbardziej charakterystycznych, znanych i ciekawych technik walki na morzu ‒ twierdzi Wojciech Ronowski, współpomysłodawca wystawy.

Cel - pal! Goście wystawy mają okazję zamienić się w XVII-wiecznego puszkarza Cel - pal! Goście wystawy mają okazję zamienić się w XVII-wiecznego puszkarza
Jan Hlebowicz/GN

W 385 rocznicę słynnej Bitwy pod Oliwą Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku otworzyło niezwykłą ekspozycję czasową pt. „Do abordażu!”. Dzięki niej zwiedzający mają okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów prowadzenia morskich bitew. Abordaż polegał na doprowadzeniu do zetknięcia się burtami dwóch walczących ze sobą jednostek. Manewr ten poprzedzał ostrzał artyleryjski. Po wdarciu się na pokład okrętu wroga rozpoczynano walkę wręcz, której celem było zdobycie nieprzyjacielskiego statku.

‒ Wystawa została przygotowana w sposób, który umożliwia zapoznanie się ze specyfiką walki na morzu na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków – od starożytności aż do współczesności ‒ wyjaśnia Patryk Klein, współtwórca ekspozycji. Na czterech multimedialnych stanowiskach można obejrzeć komputerowe animacje przedstawiające losy bitew: pod Salaminą, na Zalewie Wiślanym, pod Oliwą oraz historię działających w czasach obecnych piratów somalijskich.

Najważniejszą częścią ekspozycji jest próba rekonstrukcji pokładu działowego wykonana na podstawie dokumentacji szwedzkiego okrętu „Vasa” ‒ Przygotowany specjalnie dla potrzeb wystawy naturalnej wielkości element okrętu w pełni oddaje warunki, jakie panowały na ówczesnych jednostkach. Wchodząc na pokład nasi goście przenoszą się w niebezpieczny świat siedemnastowiecznych marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej ‒ opowiada Wojciech Ronowski.

Na zrekonstruowanym fragmencie żaglowca znajdują się trzy stanowiska. ‒ Na pierwszym z nich uczymy dzieci, młodzież i dorosłych jak wyglądało życie na okręcie w XVII wieku oraz w jaki sposób ładowano działa. Na drugim stanowisku prezentujemy działo wysunięte poza burtę działową, gotowe do oddania strzału. Na trzecim, interaktywnym stanowisku goście wystawy mają okazję strzelać do wrogiego okrętu i stoczyć wirtualną bitwę morską ‒ wyjaśnia Patryk Klein.

Zwiedzający mogą także przymierzyć i wziąć do ręki wierne repliki uzbrojenia pochodzącego z różnych epok, m.in. hełm, tarczę i napierśnik hoplity, rycerską kolczugę, topór bojowy, miecz krzyżacki i wiele innych.

Wśród cennych eksponatów pochodzących z kolekcji Centralnego Muzeum Morskiego znajdują się m.in. fragment burty tzw. Miedziowca ‒ średniowiecznej jednostki handlowej typu holk oraz oryginalne działa ze szwedzkiego galeonu „Solen”, zatopionego podczas „Bitwy pod Oliwą”. Oba wraki statków odkryto podczas budowy Portu Północnego.

Ekspozycja przystosowana jest dla osób niewidomych, które mogą skorzystać z dotykowych makiet obrazujących bitwy morskie, a także z  materiałów informacyjnych wydrukowanych w alfabecie Braille’a. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywają się warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży np. nauka fechtunku, jak również cykle specjalistycznych wykładów dla dorosłych.  

Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do końca września 2013 roku.

Projekt „Do Abordażu!” jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.